У Білорусі з навчальної програми прибрали твори Алексієвич і Солженіцина
"Аж до цього року вивчали "Один день Івана Денисовича", а раніше, здається, ще й "Матрьонин двір". Цікаво, чому ж? До того ж Солженіцина в тексті програми не згадують навіть в оглядових темах і списках для додаткового читання, а ось, до речі, Євгенію Гінзбург і Варлама Шаламова згадують – "недогледіли", мабуть. Також у переліку авторів "російськомовної літератури Білорусі" ніяк не згадують Світлани Алексієвич", – повідомив педагог.
Він зазначив, що рішення чиновників викликають сміх.
У програмі, яку затвердили 2020 року, були твори Солженіцина, Володимира Набокова, Віктора Некрасова. У затвердженій у 2021 році програмі рекомендованим письменником залишився тільки Некрасов, зазначила 8 серпня "Медиазона Беларусь".
Білоруський сайт Zerkalo 8 серпня повідомив, що твори Алексієвич уже прибирали зі шкільної програми на початку 2000-х. У 2015 році тексти письменниці обіцяли повернути в обов'язкову шкільну програму для профільних класів.
Контекст:
9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента, після яких почалися масові акції протесту незгодних із результатами голосування. За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року, за нього проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, вперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, серед яких США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Алексієвич – членкиня президії координаційної ради опозиції, письменниця – покинула межі Білорусі наприкінці вересня 2020 року. Вона живе в Німеччині.
19 липня 2021 року в Білорусі заарештували банківський рахунок ПЕН-центру, президенткою якого з 2019 року є Алексієвич.