У Білорусі запропонували провести спеціальний референдум щодо смертної кари. Лукашенко погодився

Лукашенко вважає, що більшість білорусів виступають за збереження смертної кари
Фото: president.gov.by
У Білорусі запропонували провести спеціальний референдум щодо смертної кари. Про це сказав журналістам 28 вересня очільник білоруського Конституційного суду Петро Міклашевич, пише БЕЛТА.

За його словами, щодо питання смертної кари не було згоди на засіданнях конституційної комісії. Міклашевич нагадав, що ст. 24 конституції Білорусі передбачає можливість застосування смертної кари.

Очільник Конституційного суду зазначив, що зараз порушувати питання про скасування смертної кари, зміну порядку її застосування недоцільно, оскільки це питання "дуже чутливе". Його розглядали на референдумі у 1996 році.

Щоб відбувся спецреферендум, треба провести роз'яснювальну роботу, соціологічні дослідження і перевірити готовність суспільства до такого рішення, пояснив чиновник.

Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, погодився з такою ініціативою.

"Протиріччя щодо страти значні. Це дійсно так. Якщо ми зараз порушимо це питання... Все-таки я думаю, що більшість за збереження смертної кари. [...] Якщо вже на те пішло, розглянути [питання] окремо на референдумі. І людям про це сказати", – процитувала його пресслужба президента Білорусі.

Контекст:

Білорусь – єдина держава у Європі та остання серед пострадянських країн, де застосовують смертну кару. За даними правозахисників, за роки незалежності у Білорусі стратили понад 300 осіб.

У Білорусі смертну кару застосовують за скоєння особливо тяжких злочинів – вбивств двох і більше осіб, повідомило "Sputnik Беларусь". Виконують вироки через розстріл. Родичам і близьким не повідомляють про місце поховання тіла. Розстріл не застосовують щодо жінок і неповнолітніх.

У травні 2019 року у Парламентській асамблеї Ради Європи закликали Білорусь скасувати смертну кару, а у червні – ввести мораторій на її застосування.

У листопаді 2019 року Лукашенко заявив, що смертну кару у Білорусі можуть скасувати лише через референдум.

Референдум, на якому вперше порушували питання про смертну кару, відбувся у Білорусі 1996 року. За даними білоруської ЦВК, проти скасування такого покарання тоді висловилося майже 5 млн осіб, понад 80% учасників голосування. За скасування смертної кари проголосувало понад 1,1 млн (17,93%).