У Білорусі затримали журналіста "Радыё Свабода" у справі про мітинги

Груздилович уже понад 30 років працює в незалежній журналістиці
Фото: radiosvaboda / Instagram
23 грудня в Мінську затримали журналіста "Радыё Свабода" Олега Груздиловича. Про це повідомило "Радыё Свабода".

Дружина журналіста Мар'яна Груздилович розповіла, що її не було вдома протягом трьох годин, а коли вона ввечері повернулася, то помітила ознаки затримання чоловіка. У квартирі не було його ноутбука та телефона, сам чоловік не відповідав на дзвінки. Водночас двері не були зламані.

Приблизно о 20.00 їй зателефонував слідчий і повідомив, що Груздиловича доправили до СІЗО у справі про організацію масових заворушень (ст. 342 Кримінального кодексу Білорусі). За цією статтею передбачено чотири роки позбавлення волі.

Цьогоріч Груздиловича вперше затримали разом із двома іншими журналістами "Радые Свабода" Інесою Студзинською та Олесем Дащинським 16 липня. У редакції видання тоді провели обшук. Журналістів відпустили за 10 днів.

Груздилович уже понад 30 років працює в незалежній журналістиці. Його матеріали публікували в газеті "Свабода" з часів "перебудови". 1995 року звільнився з державної "Народнай газеты" після того, як не пропустили його репортаж про побиття депутатів-опозиціонерів, які протестували проти референдуму про мову та державну символіку. На "Радые Свабода" він висвітлював питання прав людини та був судовим кореспондентом.

Контекст:

Із 2020 року в Білорусі триває політична криза, пов'язана з виборами президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, який перебував при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце із 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про впевнену перемогу Тихановської.

Після виборів у Білорусі розпочали масові акції протесту незгодних із їхніми результатами (на піку в мітингах брало участь по кілька сотень тисяч людей, 2021 року протестну активність припинили).

За даними центру "Весна", із серпня під час акцій затримали понад 25 тис. людей. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. Політичними ув'язненими у країні визнали сотні людей.

Силовики масово затримували журналістів опозиційних видань – "Наша Ніва", TUT.BY, TAM.BY, "Белсат", "Радые Свабода", Tribuna, "Наша гiсторыя" тощо. Окрім того, у серпні 2021 року Верховний суд Білорусі ліквідував Білоруську асоціацію журналістів.

23 грудня білоруські силовики оголосили "Радые Свабода" "екстремістським формуванням".