У Bloomberg назвали три сценарії ймовірного дефолту Росії за зовнішніми боргами

Якщо сьогодні Росія виплатить відсотки за доларовими облігаціями рублями, це може означати дефолт для неї
Фото: depositphotos.com

Агентство Bloomberg прогнозує дефолт Росії на $150 млрд. Саме стільки, за підрахунками агентства, становить непогашений сукупний державний і корпоративний борг РФ.

Уряд Росії 16 березня має виплатити відсотки за доларовими облігаціями на суму $117 млн. Агентство Bloomberg представило три сценарії того, як можуть розвернутися подальші події:

  • Перший сценарій: Росія виплатить борг у доларах. У такому разі дефолт буде відтерміновано принаймні до 4 квітня, коли настане час виплачувати наступні купони.
  • Другий сценарій: Росія платить у рублях. Як пише видання, деякі контракти за облігаціями передбачають таку можливість, але не облігації, відсотки за якими мають бути виплачені 16 березня, тому більшість інвесторів вважатиме це дефолтом.
  • Третій сценарій: Росія взагалі не сплачує. Невиплата запустить 30-денний пільговий період, після чого настає дефолт.

Згідно з даними агентства, приблизно $120 млрд поточного непогашеного державного та корпоративного боргу номіновано в доларах, а основна частина суми, що залишилася, – у євро. Держборг Росії становить $40 млрд. Проте дефолт може стосуватися корпоративного боргу. Найбільший корпоративний борг у "Газпрому" ($25 млрд). За ним ідуть інші найбільші російські компанії "Сбербанк", "Лукойл", РЗ тощо.

Востаннє Росія оголошувала дефолт 1998 року за деякими рублевими боргами. Дефолт в іноземній валюті стане для РФ першим із 1917 року, коли більшовики відмовилися визнати борги Російської Імперії, наголошує агентство.

Контекст:

Російська економіка обвалюється через західні санкції, введені проти країни за вторгнення в Україну. Про загрозу дефолту 2 березня заявили аналітики фінансової компанії JP Morgan.

6 березня кредитний рейтинг Росії знизило агентство Moody's (із В3 до Са). За версією цього агентства, РФ наразі за крок від дефолту.

Експерт Morgan Stanley у сфері суверенного кредитування для країн, що розвиваються, Саймон Вейвер сказав у коментарі Bloomberg 7 березня, що дефолт у РФ може настати 15 квітня, коли спливе 30-денний пільговий період для виплат російського уряду за доларовими облігаціями 2023-го і 2043 року.

У Morgan Stanley вважають дефолт "найімовірнішим сценарієм" для РФ. За словами Вейвера, у разі дефолту "навряд чи ситуація буде звичайною". Він заявив, що в такому разі "найкращим може бути порівняння з Венесуелою".

8 березня міжнародне рейтингове агентство Fitch знизило кредитний рейтинг Росії із В до С, тобто до переддефолтного стану.