У Greenpeace заявили, що версія про викид рутенію у РФ через супутник, який згорів в атмосфері, несерйозна
Російська влада захищає підприємства корпорації "Росатом", стверджуючи, що вони не могли стати джерелами забруднення навколишнього середовища ізотопом рутенію. Таку думку висловили екологи Greenpeace.
Російська міжвідомча комісія висунула фантастичну, не підтверджену фактами версію про те, що причиною викиду радіоактивного рутенію був супутник, який згорів в атмосфері. Про це виданню РБК сказав керівник антиядерної програми екологічної організації Greenpeace Рашид Алімов.
"Комісія не дала відповіді про джерела викиду. Напевно просто сказати, що це якийсь супутник, але це все-таки не висновок комісії", – заявив він.
У Greenpeace зазначили, що необхідно повноцінно досліджувати версію про джерело забруднення на ядерному комбінаті "Маяк".
"Схоже, що комісія не ставить за мету встановити джерело викиду, а, захищаючи підприємства держкорпорації "Росатом", ставить під сумнів дані радіаційного моніторингу. Сценарій викиду під час склування відходів, аналогічний викиду у Франції у 2001 році, не розглянуто в результатах комісії. Версію про супутник без інформації про конкретний супутник не можна розглядати всерйоз", – сказав представник екологічної організації.
У Росгідрометі повідомляли, що в Челябінській області у вересні–жовтні 2017 року фіксували екстремально високе забруднення навколишнього середовища радіоактивним ізотопом рутенію Ru-106.
У районі населеного пункту Аргаяш фон виявився перевищеним у 986 разів порівняно з попереднім місяцем, у сусідньому Новогорному – у 440 разів. Обидва населені пункти розташовані поблизу ядерного комбінату "Маяк".
Проте вчені-атомники, які входили до складу міжвідомчої комісії, заявили, що джерелом забруднення міг бути згорілий супутник або його фрагмент, на борту якого був рутеній-106 із високою сумарною активністю.
На початку жовтня європейські станції зафіксували високий рівень вмісту радіоактивного ізотопу рутенію-106 в атмосфері більшості країн Європи. 6 жовтня у Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки України також заявили про перевищення рівня рутенію-106 на території країни в безпечних межах.
Профільні відомства Німеччини припускали, що джерело розповсюдження в атмосфері рутенію-106 розміщене на півдні Росії.