У Грузії вийшов на свободу голова партії Саакашвілі

За Мелію внесли заставу
Фото: ЕРА

Тбіліський міський суд 10 травня звільнив голову партії "Єдиний національний рух" Ніканора (Ніку) Мелію з ув'язнення. Про це повідомило "Эхо Кавказа".

Мелію звільнили під заставу в розмірі 40 тис. ларі (понад $11,6 тис.).

Суму застави надав Європейський фонд за демократію, уточнюють у повідомленні. На прохання представництва ЄС у Грузії суму застави переказала неурядова організація "Асоціація молодих юристів Грузії" на рахунок Національного бюро виконання Грузії.

Сам Мелія на засіданні суду не був присутнім, оскільки за рішенням судді його вигнали із зали засідання за неповагу до суду, зазначило видання "Кавказ Online".

За повідомленням "Эхо Кавказа", після звільнення Мелію зустріли оплесками лідери опозиції, прибічники та члени партії біля Руставської в'язниці.

Контекст:

Мелію затримала поліція 23 лютого цього року. Його обвинувачували в організації заворушень та участі у штурмі парламенту Грузії в червні 2019 року. Тоді у Тбілісі відбулася масова акція протесту – мітингувальників обурило те, що депутат Держдуми РФ Сергій Гаврилов виступив у парламенті Грузії, сидячи у кріслі спікера.

Мелія відмовився виплачувати заставу, яку йому призначили як запобіжний захід.

Арешт Мелії посилив політичну кризу, яка почалася у Грузії відразу ж після парламентських виборів, що відбулися торік у жовтні. За даними ЦВК країни, виграла керівна партія "Грузинська мрія", за неї проголосувало 48,22% виборців. Їхнього основного конкурента, блок "Єдиний національний рух – Об'єднана опозиція", підтримало 27,18% тих, хто прийшов на вибори.

Опозиція відмовилася визнавати результати виборів, звинувативши владу у фальсифікації підсумків голосування. 2 листопада вона оголосила бойкот новому парламенту, кілька партій заявили про відмову від мандатів.

Відтоді у країні періодично відбувалися опозиційні акції, на яких вимагали перевиборів до парламенту.

За кілька днів до арешту Мелії у відставку подав прем'єр-міністр Георгій Гахарія через розбіжності з командою щодо цього. Новим главою уряду став Іраклій Гарібашвілі.

Звільнення Мелії передбачав документ під назвою "Майбутній шлях Грузії". Його підписали 19 квітня цього року керівна партія "Грузинська мрія" і представники опозиції. У документі зазначено, що 2022 року в Грузії відбудуться дострокові парламентські вибори, якщо на майбутніх осінніх виборах до місцевих органів влади "Грузинська мрія" не зможе набрати 43% голосів. Опозиційні партії, згідно з пунктами документа, мають зупинити бойкот парламенту.

Політсилу, яку очолює Мелія, заснував експрезидент Грузії Михайло Саакашвілі.