У Кабулі на американській базі залишилося 12 українських військових – ЗМІ
За її словами, американці вже покинули базу, там залишилися українці, грузини, румуни і болгари – загалом понад 40 осіб.
Наталія стверджує, що на базу приходили таліби, вони поводилися не жорстоко і забрали всю зброю, попередивши, що може бути "по-іншому". Інформацію про забрану зброю не підтверджують інші джерела.
"Сьогодні таліби нормальні, а завтра вони можуть подумати, що ці хлопці – ті, хто проти них воював на стороні американців. Їх перших візьмуть у полон", – заявила сестра українського військового.
Вона зазначила, що українці не виходять із бази, тому що в місті "панує анархія".
"Обозревателю" один з українців, які залишилися в Кабулі, розповів, що на базі перебуває приблизно 400 осіб. Крім українців, румунів, болгар і грузинів, є також британці та індійці.
Співрозмовник видання підтвердив, що таліби поки не виявляють агресії до українців та інших іноземців, однак поставили свою охорону на базі.
"Постійно вимагають, щоб ми здали зброю. Але якщо на це підемо, що буде потім – велике питання", – пояснив українець.
За його словами, проблемою для евакуації є дорога з бази в аеропорт, а також відсутність літака, яким можна полетіти.
Українці, які перебувають на американській базі в Кабулі, зв'язалися з посольством України в Таджикистані, яке за сумісництвом відповідає і за Афганістан. Дипломати "обіцяють шукати варіанти", яким бортом евакуювати співвітчизників.
Раніше сьогодні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба говорив, що з аеропорту Кабула не може вилетіти літак, яким з Афганістану евакуюють українців. Він також назвав "абсолютною маніпуляцією" інформацію про те, що МЗС України не пропонує співвітчизникам евакуюватися з Афганістану.
Контекст:
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почалося у квітні 2021 року. Станом на 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані того самого дня втік за кордон.
13 серпня "Талібан" звернувся до афганського народу, пообіцявши амністію військовослужбовцям урядової армії і поліцейським, а також недоторканність приватного майна.
Приблизно 70 держав, серед них і Україна, вимагають вільної евакуації людей з Афганістану. Вони закликають забезпечити роботу аеропорту і залишити відкритими прикордонні переходи.
15 серпня президент США Джо Байден оголосив, що в Афганістан скерують 5 тис. американських військових для безпечного виведення з країни представників США і тих, хто їм допомагав. За його словами, представників "Талібану" попередили, що будь-які дії з їхнього боку на території Афганістану, які ставлять під загрозу персонал США та американську місію там, "чекатимуть швидкі та сильні" військові удари США.
На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Україна в ніч на 16 серпня вивезла з Кабула 79 осіб. Серед них, окрім вісьмох українців, громадяни Нідерландів, Білорусі, Хорватії та Афганістану, які попросили про термінову евакуацію. Тієї самої ночі, 16 серпня, аеропорт Кабула скасував усі комерційні рейси.
За даними МЗС України, готовність евакуюватися з Афганістану висловив ще щонайменше 91 українець.