У Канаді рекомендували друге щеплення AstraZeneca замінити препаратом від Pfizer/BioNTech або Moderna
Зазначають, що таке рішення ухвалили "на підставі нових даних про потенційно кращу імунну відповідь від змішаної схеми вакцинації та для зниження потенційного ризику утворення тромбів у пацієнтів.
Водночас люди, які зробили щеплення двома дозами препарату від AstraZeneca (Covishield), "можуть бути впевнені, що вакцина забезпечує гарний захист від інфекції і дуже гарний захист від тяжких захворювань і шпиталізації", заявили в NACI.
У комітеті також зазначили, що обидві mRNA-вакцини (від Pfizer/BioNTech або Moderna) є взаємозамінними.
"Особам, які отримали перше щеплення mRNA-вакциною, необхідно запропонувати той самий продукт для другої дози. Якщо він недоступний або продукт, використаний для першої дози, невідомий, інша mRNA-вакцина вважають взаємозамінною і має використати для завершення імунізації", – додали в NACI.
Контекст:
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.
У Канаді схвалено вакцини проти коронавірусу від AstraZeneca (Covishield), Pfizer/BioNTech, Moderna і Johnson & Johnson (Janssen). Станом на 17 червня у країні зробили понад 30,8 млн щеплень. Хоча б одну дозу щеплення отримало 61,34% населення (23,3 млн), повністю вакциновано – 8,02% (3 млн).
Департамент охорони здоров'я Канади підтвердив зв'язок між вакцинацією препаратом проти COVID-19 компанії AstraZeneca (зокрема і Covishield, який виготовляють в Індії) і утворенням тромбів. У заяві відомства від 14 квітня повідомляли, що дуже рідкісні випадки тромбозу можуть бути пов'язані із введенням вакцини.
У березні більш як 10 країн заявляли про припинення застосування вакцини проти коронавірусу від AstraZeneca або окремих її партій. У деяких країнах з'явилися повідомлення про випадки тромбозу в пацієнтів, які отримали вакцину. Інші держави заявляли, що таких випадків не фіксували, проте припиняють вакцинацію цим препаратом як запобіжний захід.
Комітет з оцінювання ризиків фармаконагляду ЕМА 18 березня заявив, що переваги вакцини від AstraZeneca в боротьбі з коронавірусною інфекцією все ще переважають над ризиками. Такі висновки зробили після завершення попереднього розгляду повідомлень про тромби у людей, щеплених цим препаратом. 7 квітня EMA внесло утворенню тромбів у список дуже рідкісних побічних ефектів від вакцини AstraZeneca.
За даними ЕМА, клінічні дослідження вакцини проти коронавірусу від AstraZeneca свідчили, що вона є ефективною в запобіганні COVID-19 у людей віком від 18 років. Спершу ефективність вакцини встановили на рівні приблизно 60%, але в березні AstraZeneca оновила своє дослідження і підняла ефективність до 76%.
На початку червня в Канаді дозволили використовувати різні COVID-вакцини під час першого і другого щеплення.