У Казахстані третій день протестують через ціну на газ. Почалися заворушення, силовики використовують світлошумові гранати

Під час протестів у Казахстані почалися заворушення
Фото: Toтzе / Twitter
У Казахстані третій день тривають протести через ціну на скраплений газ. Силовики проводять масові затримання, блокують роботу ЗМІ.

2 січня сотні жителів Жанаозена, нафтового міста в Мангістауській області, вийшли до будівлі акімату (аналог районної держадміністрації) із протестом проти підвищення цін на газ, повідомляє "Радио Азаттык".

Протестувальники вимагали знизити ціни на скраплений газ до 50 тенге (3,12 грн) за літр. 31 грудня вартість газу в місті становила 100 тенге (6,23 грн), із 1 січня підвищилася до 120 тенге (7,48 грн).

Надалі протести почалися і в інших містах Уральську, Атирау та Актобе. На вулиці також вийшли активісти в Алмати та Нур-Султані, зазначає "Радио Азаттык". Станом на 4 січня загальна чисельність протестувальників сягнула приблизно 10 тис. осіб.

На тлі протестів у країні почалися проблеми з доступом до деяких сайтів, зокрема Orda.kz та агентства КазТАГ. Головна редакторка видання Orda.kz Гульнара Бажкенова заявляла, що її сайт блокують, тому що в Росії він доступний.

"Медиазона. Центральная Азия" писала, що в країні фіксують перебої з інтернетом, не працюють Telegram, WhatsApp та Signal.

4 січня почалися масові затримання. За даними "Радио Азаттык", у місті Таразі поліція затримала місцевих жителів та журналістів, які зібралися на знак солідарності з протестувальниками в Мангістауській області. Затримання відбувалися й в Алмати – там поліція затримала приблизно 100 людей, зазначає "Радио Азаттык".

Після початку мітингів президент країни Касим-Жомарт Токаєв звернувся до протестувальників. Він заявив, що уряд у межах даних йому повноважень ухвалив рішення знизити в Мангістауській області ціну за скраплений газ до 50 тенге за літр, пише Informburo.kz. Це підтвердили в уряді Казахстану.

Проте протестувальники відмовилися розходитися, оскільки, за їхніми словами, зниження ціни було лише однією з вимог, зазначає "Радио Азаттык". Протестувальники вимагають дати їм роботу, підвищити рівень життя населення. Також лунають вимоги щодо зміни всієї влади в Нур-Султані. Дехто вимагає випустити з в'язниць політв'язнів.

Під час затримань в Алмати почалися заворушення. КазТАГ у Telegram повідомляє, що силовики почали застосовувати світлошумові гранати проти протестувальників, та опублікувало відповідне відео.

Nur.kz повідомляє, що під час заворушень спалахнула поліцейська машина.