У Кремлі підтвердили запити України на зустріч Путіна та Зеленського, але не розуміють навіщо
За його словами, у Кремль "неодноразово надходили сигнали від Києва із пропозицією зустрітися". Але щоразу у Києві не відповідали на запитання: "Навіщо? З якою метою?" – додав Пєсков.
Він розповів, що українська сторона пропонує провести зустрічі на тему Донбасу. Росія, зі свого боку, про Донбас пропонує говорити з донбасцями, зазначив Пєсков.
Зеленський заявив 17 лютого, що готовий до будь-якого формату переговорів із Росією щодо деескалації ситуації. За його словами, президент України "готовий до прямих переговорів два з половиною роки". Але, окрім публічної позиції, насправді у РФ "не готові з нами спілкуватися", зазначив Зеленський.
Він наголосив, що Україна подавала офіційні запити, щоб зв'язатися з Путіним через накопичення військ РФ поблизу її кордонів. За словами Зеленського, "Україну не залишають без відповіді, але ця відповідь не веде до зустрічі". Телефонну розмову "також ніхто не підтверджує", додав президент України.
Зеленський заявив про готовність до зустрічі з Путіним на тлі нарощування військ РФ поблизу кордонів України та ескалації ситуації на Донбасі. Протягом ранку 17 лютого бойовики 29 разів порушили перемир'я, внаслідок чого поранено цивільних і військових, повідомили у штабі ООС.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявляв на брифінгу 27 січня, що Україна не має наміру вести переговори з бойовиками "ДНР" і "ЛНР" – "це питання принципу". 7 лютого він зазначив, що метою РФ є зняття з себе відповідальності за те, що відбувається на Донбасі, і позиціонування не як учасника конфлікту.
Контекст:
Путін і Зеленський зустрічалися особисто лише раз – у грудні 2019 року у Парижі на саміті лідерів країн нормандського формату.
20 квітня 2021 року Зеленський запропонував Путіну зустрітися "у будь-якій точці Донбасу, де йде війна". Путін відповів за два дні і запропонував зустрітися у Москві. Глава Кремля заявив, що готовий до переговорів щодо двосторонніх відносин. Для "обговорення проблем Донбасу" керівництво України має зустрічатися з ватажками "ЛНР" і "ДНР", а "вже потім обговорювати їх із представниками третіх країн", сказав він.
21 травня Кулеба заявляв, що Зеленський не зустрічатиметься з Путіним, якщо на цій зустрічі не буде тем окупованих Криму і Донбасу.
30 червня Путін говорив, що поки не бачить сенсу у зустрічі із Зеленським, оскільки "головні питання життєдіяльності України вирішують не в Києві, а у Вашингтоні, почасти – у Берліні й Парижі".
Зеленський, реагуючи на заяву Путіна, назвав слова глави Кремля "пропагандистською мантрою, яка розрахована на внутрішнього споживача у самій Росії".
Зеленський 1 грудня, виступаючи у Верховній Раді зі щорічним посланням, заявив, що не боїться переговорів із президентом Росії. 14 грудня глава МЗС України сказав, що організацію прямих переговорів Зеленського і Путіна не ведуть.
20 грудня Пєсков повідомив, що зустріч Путіна та Зеленського не готують, а від Києва не надходило "жодних конкретних пропозицій".
14 січня 2022 року глава Офісу президента Андрій Єрмак говорив, що Зеленський запропонував президенту США Джо Байдену організувати тристоронню зустріч із Путіним. Єрмак не відкинув проведення переговорів у форматі відеоконференції. Відразу після цього Пєсков сказав, що Кремлю не надходило пропозицій від США щодо цього.
Зустріч Путіна із Зеленським у Стамбулі чи Анкарі хоче організувати президент Туреччини Реджеп Ердоган. За його словами, президент України підтримує ідею тристоронньої зустрічі з ним і Путіним.