У Кремлі заявили, що Путін візьме участь у саміті БРІКС у форматі онлайн, а Лавров – офлайн

Путін (праворуч) ухвалив рішення брати участь у саміті БРІКС у форматі відеоконференцзв'язку, на самій зустрічі буде Лавров (ліворуч), розповів Пєсков
Фото: kremlin.ru (архів)
Президент країни-окупанта РФ Володимир Путін візьме участь у саміті БРІКС, який проводитимуть 22–24 серпня у ПАР, у форматі відеоконференцзв'язку. Про це 19 липня повідомив його прессекретар Дмитро Пєсков, пише російський "Інтерфакс".

"Путін ухвалив рішення брати участь у саміті БРІКС у форматі відеоконференцзв'язку. Це буде повноцінна участь. На самій зустрічі буде міністр [закордонних справ РФ Сергій] Лавров", – розповів Пєсков.

Про те, що Путін не братиме участі в саміті БРІКС у ПАР, де його могли заарештувати за ордером Міжнародного кримінального суду, поінформували 19 липня в Офісі президента ПАР. Там додали, що РФ представлятиме Лавров.

Віцепрезидент ПАР Пол Машатіле говорив в інтерв'ю, опублікованому 14 липня, що Рамафоса просив Москву, щоб російську делегацію на саміті БРІКС замість Путіна очолив Лавров, проте, за його словами, Кремль це прохання відхилив.

Як зазначив Машатіле, у ПАР розуміють, що пов'язані Римським статутом, але "не можуть запросити когось, а потім його заарештувати". "Ми будемо щасливі, якщо він [Путін] не приїде", – додав політик.

Президент ПАР Сиріл Рамафоса повідомляв у своїх свідченнях під присягою, оприлюднених за рішенням Високого суду в Йоганнесбурзі, що Росія дала йому зрозуміти, що арешт Путіна під час саміту БРІКС за ордером МКС був би оголошенням війни. Як зазначив Рамафоса, "було б несумісно з конституцією ризикувати вступом у війну з Росією".

У Кремлі 19 липня заявили, що "ніхто нікому нічого зрозуміти не давав".

Окрім ПАР і Росії, членами БРІКС є Бразилія, Індія і КНР.

Контекст:

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна й російської дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконному депортуванні дітей з окупованих районів України в Росію. Зараз у Путіна офіційний статус підозрюваного, зазначили в Офісі генпрокурора України.

Пєсков, коментуючи рішення МКС, заявив, що у Кремлі "саме формулювання питання вважають обурливим і неприйнятним". Однак головний прокурор МКС Карім Хан 17 березня заявив, що Путін може постати перед судом, незважаючи на аргументи Москви про те, що на Росію не поширюються рішення Міжнародного кримінального суду.

ПАР запросила Путіна на 15-й економічний саміт БРІКС, який відбудеться в серпні. ПАР ратифікувала Римський статут і має заарештувати Путіна, якщо він приїде туди. Про це, зокрема, заявляли деякі посадовці цієї країни. Проте Рамафоса протягом кількох місяців намагався знайти ймовірне рішення, зазначало видання The Moscow Times. ЗМІ писали, що країна веде переговори з російськими колегами про те, щоб Путін брав участь у саміті за допомогою Zoom, щоб уникнути необхідності арешту.

За даними ЗМІ, Путін вагається, чи їхати йому на саміт БРІКС до ПАР, до того ж основна причина його побоювань не так ордер Міжнародного кримінального суду на його арешт, як побоювання нового заколоту в РФ.

2015 року ПАР уже відмовлялася виконати ордер МКС на арешт тодішнього президента Судану Омара аль-Башира, коли він був на саміті Африканського союзу у країні. Колишній президент ПАР Джейкоб Зума запропонував вийти з МКС 2016 року, але пізніше від цього плану відмовилися, нагадало Bloomberg.