У Москві поліція затримала протестувальників проти ліквідації "Меморіалу", зокрема відому фотожурналістку Івлєву photo icon

Івлєву відвезли до відділу поліції "Лужники"
Фото: SOTA / Telegram
У Москві поліція затримала учасників серії одиночних пікетів проти ліквідації товариства "Меморіал" та політичних репресій. Про це повідомляє "ОВД-Инфо".

Серед затриманих – журналістка Вікторія Івлєва та правозахисник Юрій Самодуров, повідомив Telegram-канал SOTA.

За даними "ОВД-Инфо", станом на 15.00 у Москві було затримано 12 осіб. Протестувальники стояли на Пушкінській площі у центрі міста.

Затриманих повезли до відділів поліції "Лужники" та "Хамовники". До них на допомогу вирушили адвокати від "ОВД-Инфо".

Івлєва написала у Facebook, що вона у "Лужниках", із нею ще семеро людей.

"Затримав сержант Корабльов із Юрою Самодуровим на Пушкінській площі за – ой-йой! – передання плаката на підтримку "Меморіалу"... Оскільки пікет наш зам'яли співробітники поліції, повідомляю тут: Йосип Сталін – злочинець. "Меморіал" – охоронець пам'яті. І крапка", – написала журналістка.

65-річна Вікторія Івлєва – незалежна журналістка, яка багато років працювала у гарячих точках та місцях гострих соціальних конфліктів. Перша журналістка, яка сфотографувала зсередини четвертий енергоблок Чорнобильської АЕС – за чотири роки після аварії на станції, 1990-го. За серію знімків у Чорнобильському реакторі авторка здобула нагороду World Press Photo Golden Eye.

Контекст:

Міжнародне історико-просвітницьке та правозахисне товариство "Меморіал" займається збереженням пам'яті про політичні репресії в СРСР у XX столітті. Одним із його засновників був радянський дисидент, лауреат Нобелівської премії Андрій Сахаров.

2016-го "Меморіал" занесли до реєстру "іноагентів". У російському міністерстві юстиції заявляли, що організація відповідає критеріям "іноземного агента", оскільки отримує іноземне фінансування та бере участь у політичній діяльності в Росії. Після цього "Меморіал" неодноразово штрафували, звинувачуючи у невказанні у матеріалах статусу "іноагента".

11 листопада 2021 року стало відомо про вимогу Генпрокуратури ліквідувати "Меморіал" та його структурні підрозділи, зокрема правозахисний центр. Відомство обвинуватило організацію у систематичному порушенні законодавства про "іноземних агентів" та подало відповідний позов.

Однією з підстав для ліквідації правозахисного центру прокуратура назвала "виправдання екстремізму та тероризму", повідомили у "Меморіалі" 12 листопада. Правозахисники зазначають, що йдеться про список політв'язнів, який веде "Меморіал", – серед них є учасники організацій "Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі", "Таблігі Джамаат", "Ат-Такфір Валь Хіджра", а також "Артпідготовка" та "Свідки Єгови", які у РФ визнано терористичними та/або екстремістськими.