У МЗС Китаю заявили, що США спровокували "кризу в Україні", а Пекін – "на боці миру"
Про це 19 липня на брифінгу заявив спікер МЗС Китаю Чжао Ліцзянь, його цитує сайт зовнішньополітичного відомства КНР.
Спікер Держдепартаменту США Нед Прайс повідомив на брифінгу 18 липня, що у Вашингтоні не бачили, щоб Китай постачав озброєння Росії або допомагав Москві ухилятися від санкцій, введених через війну проти України, але Сполучені Штати дуже уважно стежитимуть за діями КНР.
Текстову версію брифінгу Прайса опубліковано на сайті Держдепу США.
Спікера МЗС Китаю попросили прокоментувати слова Прайса.
"Офіційний представник США говорив так, ніби США були "світовою поліцією". У питанні України Китай займає об'єктивну та справедливу позицію і стоїть на боці миру та справедливості. Ми рішуче виступаємо проти будь-яких необґрунтованих підозр, погроз та тиску щодо Китаю. Ми також рішуче виступаємо проти односторонніх незаконних санкцій, – відповів Ліцзянь. – Як ті, хто розпочав кризу в Україні і найбільший фактор, що його підживлює, США мають глибоко задуматися про свої помилкові дії щодо здійснення крайнього тиску й роздування вогню стосовно українського питання та припинити розігрувати блокову конфронтацію і створювати нову холодну війну, скориставшись ситуацією".
На думку спікера МЗС Китаю, США мають "створювати середовище та умови, необхідні для мирних переговорів між зацікавленими сторонами".
The Wall Street Journal із посиланням на дані китайської митниці повідомила 15 липня, що 2022 року, коли Росія відкрито вторглася в Україну і за це дістала посилення міжнародних санкцій, Китай збільшив постачання у РФ товарів, які можна використовувати для виготовлення зброї.
Водночас загальний експорт із Китаю до Росії 2022 року суттєво скоротився через побоювання компаній конфліктів зі США, пояснює американське видання.
Контекст:
Китай вважають стратегічним партнером Росії. 4 лютого, за три тижні до повномасштабного вторгнення РФ, лідери двох країн провели переговори, після яких зробили спільну заяву, виступивши проти розширення НАТО та незалежності Тайваню.
Китай із початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви. У Радбезі ООН Китай утримався під час голосування за резолюцію, яка засуджує війну. Західні країни намагаються переконати Пекін змінити його позицію щодо українського питання, повідомляли ЗМІ у березні.
13 березня низка американських видань, зокрема The New York Times та Financial Times, повідомили, що Росія звернулася до Китаю з проханням про військову допомогу для продовження війни в Україні. За даними ЗМІ, РФ просила у Пекіна гроші, безпілотники та сухпайки. 12 червня міністр оборони Китаю Вей Фенхе запевнив, що Пекін не допомагав Росії зброєю у війні проти України.
18 березня можливу допомогу Китаю Росії обговорили президент США Джо Байден та голова КНР Сі Цзіньпін під час першої цьогорічної телефонної розмови. "Байден у деталях описав ефект і наслідки того, що станеться, якщо Китай надасть матеріальну підтримку Росії, коли вона проводить жорстокі атаки на українські міста та мирних жителів", – повідомили у Білому домі. Голова КНР, за даними офіційних китайських ЗМІ, сказав Байдену, що конфронтація та конфлікти не входять ні до чиїх інтересів.
У Держдепартаменті США заявили в середині червня, що, незважаючи на заяви про нейтральне ставлення до війни в Україні, Китай зробив свій вибір – "усе ще інвестує в тісні відносини з Росією".