У МЗС КНР заявили, що візит Пелосі у Тайвань "серйозно впливає" на відносини Китаю та США

Борт, на якому перебувала Пелосі, 2 серпня приземлився в аеропорту Тайбея

Фото: EPA
У міністерстві закордонних справ Китаю "рішуче засудили" візит спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі у Тайбей, зазначивши, що він надіслав "неправильні сигнали" силам, які прагнуть "незалежності Тайваню".

Заяву МЗС КНР 2 серпня процитував CGTN.

"Це серйозне порушення принципу єдиного Китаю і положень трьох китайсько-американських спільних комюніке. Це серйозно впливає на політичну основу китайсько-американських відносин і серйозно зазіхає на суверенітет і територіальну цілісність Китаю", – зазначили у МЗС КНР.

У міністерстві також додали, що США надіслали офіційний протест.

"У світі існує лише один Китай, Тайвань є невід'ємною частиною території Китаю, а уряд КНР є єдиним законним урядом, який представляє весь Китай", – наголосили у зовнішньополітичному відомстві КНР.

Там зазначили, що США взяли на себе зобов'язання щодо китайсько-американських відносин, зокрема у спільному комюніке про встановлення дипвідносин Штати визнали уряд КНР "єдиним законним урядом Китаю".

"Конгрес як частина влади США зобов'язаний суворо дотримуватися політики США щодо єдиного Китаю й утримуватися від будь-яких офіційних обмінів із тайванським регіоном Китаю. Китай завжди виступав проти візиту на Тайвань членів Конгресу США, і виконавча влада США зобов'язана зупинити такий візит", – заявили у МЗС КНР.

У відомстві пригрозили, що понад 1,4 млрд китайців "мають чіткий намір рішуче захищати державний суверенітет і територіальну цілісність" КНР.

"Китай обов'язково вживе всіх необхідних заходів для рішучого захисту свого суверенітету і територіальної цілісності у відповідь на візит спікерки США, – ідеться у заяві. – Тайванське питання є виключно внутрішньою справою Китаю, і жодна інша країна не має права бути суддею щодо тайванського питання".

82-річна Пелосі прибула на Тайвань, незважаючи на погрози Китаю – це перший візит спікера Палати представників США на острів протягом 25 років. Планують, що Пелосі залишиться в Тайбеї на ніч.

Пелосі після приземлення в аеропорту Тайбея зазначила у Twitter, що візит делегації Конгресу США на Тайвань "свідчить про непохитну відданість Америки підтримці тайванської демократії, яка динамічно розвивається". Водночас спікерка Палати представників вказала, що її візит на острів "аж ніяк не суперечить давній політиці США" щодо Тайваню.

Перед прильотом Пелосі на острів покинули порти дислокації і вийшли в море авіаносці КНР "Ляонін" та "Шаньдун".

Контекст:

Тайванем керує власна адміністрація з 1949 року, там зберігаються прапор і деякі інші атрибути Китайської Республіки, яка існувала на материку до приходу до влади Комуністичної партії. Згідно з офіційною позицією КНР, острів вважають однією з провінцій Китаю.

Білий дім припинив дипломатичні контакти з Тайванем ще 1979 року. Однак тоді ж американський Конгрес ухвалив закон про відносини з Тайванем, згідно з яким США могли постачати туди оборонне озброєння і були гарантом безпеки острова. Попередній президент США Дональд Трамп працював над налагодженням відносин із Тайванем, 2016 року він став першим лідером Штатів протягом 10 років, який поговорив із главою Тайваню.

Незабаром після того, як у США до влади прийшов президент Джо Байден, Тайвань заявляв про велике вторгнення китайських бойових літаків на свою територію, повідомляв ВВС. Експерти вважають, що в такий спосіб влада Китаю хотіла перевірити рівень підтримки адміністрацією Байдена Тайваню.

Влада Китаю попередила нову адміністрацію США і Тайвань про те, що визнання Сполученими Штатами незалежності острова означатиме війну.

28 липня Байден і китайський лідер Сі Цзіньпін провели телефонну розмову. Вона відбулася на тлі напруги між країнами у зв'язку із поширеною у ЗМІ інформацією про можливий візит Пелосі на Тайвань. Тоді в Білому домі заявили, що Байден у розмові із Сі Цзіньпіном наголосив, що політика США щодо Тайваню не змінилася.

1 серпня джерела в урядах США та Тайваню підтвердили, що Пелосі планує відвідати Тайвань у межах свого індо-тихоокеанського візиту.