У МЗС Польщі заявили, що Протасевича били після затримання
Співзасновника та колишнього головного редактора білоруського Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича били в СІЗО. Про це 25 травня заявив заступник міністра закордонних справ Польщі Павел Яблонський в ефірі Polskie Radio.
24 травня в мережі з'явилося відео з Протасевичем, де той говорить, що дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську".
Яблонський, коментуючи цей запис, заявив, що МЗС Польщі перевіряє, коли його було зроблено. Також політик підкреслив, що на відео чітко видно сліди побиття опозиціонера.
Політик додав, що те, як Протасевич говорить, свідчить про те, що "він зазнає дій, які суперечать правам людини, і це ще один доказ звірячої практики білоруського режиму". На думку Яблонського, життю Протасевича ніщо не загрожує, але ситуація, за якої він незаконно перебуває у в'язниці, як і раніше, є неприйнятною.
Контекст:
23 травня винищувач білоруських ВПС за дорученням Олександра Лукашенка, що вважає себе президентом Білорусі, було піднято "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення в Мінську стало повідомлення про замінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).
Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали Протасевича та його дівчину Софію Сапегу (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі).
Як розповіли пасажири, Протасевич запанікував, коли дізнався про приземлення літака в Мінську. Коли його розпочали обшукувати й пасажири запитали в нього, що відбувається, той відповів: "Тут на мене чекає смертна кара". Видання TUT.BY уточнило, що журналіста в Білорусі обвинувачують за трьома статтями Кримінального кодексу, найсуворіше покарання за інкримінованими статтями – 15 років позбавлення волі (організація масових заворушень).
Сапегу білоруський суд 25 травня заарештував на два місяці. У провладному Telegram-каналі "Желтые сливы" цього дня було опубліковано відео, на якому вона заявила, що є редакторкою Telegram-каналу "Черная книга Беларуси", який публікує особисту інформацію про білоруських силовиків.
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих. Низка країн заборонила національним авіакомпаніям літати над Білоруссю, це рекомендувала і Єврорада. Крім того, 25 травня керівництво Євросоюзу домовилося про введення додаткових санкцій проти Мінська.
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю з 26 травня. МЗС Білорусі надіслало Україні ноту протесту через це "обурливе рішення".
Паблік NEXTA здобув широку популярність улітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.