У невизнаному Придністров'ї планують 28 лютого провести з'їзд "депутатів". Опозиція вважає, що вони проситимуться до складу РФ
У невизнаному Придністров'ї самопроголошена влада планує 28 лютого провести з'їзд "депутатів" усіх рівнів. Про це пише NewsMaker.
Представник опозиції Геннадій Чорба вважає, що з'їзд може проголосувати за звернення до країни-агресора Росії прийняти до свого складу "Придністровську молдавську республіку".
"Найімовірніше, виходячи з аналізу ситуації, з Москви надійшла команда провести цей з'їзд, на якому має бути озвучено прохання від імені громадян, які проживають на лівому березі, прийняти Придністров'я до складу Російської Федерації. А 29 лютого [президент РФ Володимир] Путін оголосить про це у своєму зверненні, і Федеральні збори у прискореному порядку ухвалять рішення задовольнити прохання, що надійшло", – сказав він.
Чорба припускає, що організатори цих кроків посилатимуться на незаконний референдум 2006 року. Тоді жителям запропонували відповісти на запитання "Чи підтримуєте ви курс на незалежність Придністровської молдавської республіки й подальше вільне приєднання до РФ" і "Чи вважаєте ви можливим відмову від незалежності Придністровської молдавської республіки з подальшим входженням до складу Республіки Молдова?" 97,1% висловилися за перший варіант.
У Бюро реінтеграції Молдови прокоментували у Facebook цю інформацію, заявивши, що уважно стежить за ситуацією.
"За наявними у нас даними, немає підстав вважати, що ситуація в регіоні може погіршитися. Ми переконані, що Тирасполь усвідомлює наслідки, які він бере на себе у разі необдуманих кроків", – ідеться в заяві.
Представник Головного управління розвідки України Андрій Юсов заявив "Європейській правді", що, за даними ГУР, депутати невизнаного Придністров'я на з'їзді наступного тижня не планують звертатися до Путіна про входження до складу РФ.
"Інформація про те, що 28 лютого "влада" Придністров'я начебто попросить РФ, аби та приєднала їх до свого складу, наразі не підтверджується", – сказав він.
Контекст:
Придністров'я – адміністративна одиниця у складі Молдови, має статус автономії. 1990 року на цій території "Придністровська молдавська республіка" оголосила про суверенітет. У зв'язку із цим між Молдовою та самопроголошеною республікою почався збройний конфлікт. Улітку 1992-го бойові дії було завершено. У 1990-х роках у Придністров'я ввели контингент російських миротворчих сил.
Політично конфлікт досі не врегульовано. Світова спільнота незалежності Придністров'я не визнає. 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, Парламентська асамблея Ради Європи визнала Придністров'я окупованою РФ територією.