У невизнаному Придністров'ї відмовилися від допомоги в закупівлі газу після припинення постачань із РФ

Кишинів пропонував невизнаному Придністров'ю допомогти закупити європейський газ
Фото: EPA (ілюстративне)

Найбільший постачальник газу в невизнаному Придністров'ї компанія "Тираспольтрансгаз" відмовилася від пропозиції допомоги молдовських компаній в імпорті газу з інших країн після припинення постачань із країни-агресора Росії. Про це 5 січня у Facebook проінформував держсекретар міненерго Молдови Костянтин Боросан.

"2 січня 2025 року "Молдовагаз" та "Энергоком" запропонували "Тираспольтрансгазу" робочий механізм закупівлі природного газу на регіональних ринках (31 грудня 2024 року успішно протестували транзитний маршрут через "Трансбалканський коридор" і закупівлю на газовій біржі в Болгарії). Того самого дня, 2 січня 2025 року, "Тираспольтрансгаз" відмовився від цієї форми співробітництва", – написав Боросан.

Окрім того, уряд Молдови 20 грудня 2024 року запропонував механізм співробітництва через закупівлю природного газу компанією "Энергоком" і його перероблення в електроенергію на Молдовській ДРЕС, розташованій у невизнаному Придністров'ї, додав держсекретар міненерго Молдови.

"До сьогодні нам не надійшло жодної відповіді на цю пропозицію [від "Тираспольтрансгаза"], – резюмував Боросан.

Контекст:

До січня 2025 року Молдова отримувала газ із Росії за контрактом із "Газпромом", який діє до кінця жовтня 2026 року, нагадав NewsMaker.

"Газпром" стверджує, що Молдова накопичила перед компанією так званий історичний борг у розмірі понад $700 млн. Російський монополіст вимагав визнати цей борг і повернути його. У той самий час молдовська влада заявила, що "не визнає жодного нібито боргу, який міжнародний аудит визнав недійсним".

Восени 2022 року "Газпром" через заборгованість погрожував припинити постачання газу в Молдову і зрештою скоротив його подавання. Уряд Молдови вирішив переспрямувати весь російський газ, який отримують, у невизнане Придністров'я – на потреби регіону і для вироблення електроенергії на Молдовській ДРЕС, нагадав NewsMaker. Закупівлею газу на міжнародному ринку займалася держкомпанія Energocom.

28 грудня 2024 року "Газпром" повідомив підконтрольну йому дочірню компанію "Молдовагаз" про припинення постачання природного газу з нового року, посилаючись на заборгованість з оплати. 30 грудня прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан доручив уряду країни розпочати підготовку до націоналізації компанії "Молдовагаз", контрольний пакет акцій якої (50%) належить "Газпрому".

Після припинення російських постачань Молдова запропонувала Придністров'ю допомогу у придбанні газу в Європі.

Із 1 січня транзит російського газу через свою територію припинила Україна. У Придністров'ї після цього вимкнули централізоване опалення і гарячу воду. Через брак енергоресурсів у регіоні зупинилися підприємства. Окрім того, у Придністров'ї оголосили про віялові вимкнення електрики.

У зв'язку з відсутністю газопостачання "влада" невизнаного Придністров'я порадила його жителям використовувати дрова для обігріву.