У Німеччині на кінофестивалі Берлінале відбудеться прем'єра фільму про Сенцова
Документальний фільм про засудженого в РФ українського режисера Олега Сенцова зняв російський режисер Аскольд Куров.
11 лютого в Німеччині на міжнародному кінофестивалі Берлінале відбудеться світова прем'єра документального фільму про засудженого в РФ українського режисера Олега Сенцова.
Як повідомляє "Радіо Свобода", спеціальний показ документального фільму російського режисера Аскольда Курова "Процес. Російська держава проти Олега Сенцова" організовано спільно з Європейською кіноакадемією, яка домагається звільнення Сенцова.
Видання зазначає, що Куров два роки працював над фільмом, який розповідає про арешт і судовий процес в РФ над його колегою Сенцовим.
"Хотілося розповісти відразу й про Олега – як про людину і як про режисера – і про його близьких, і про саму справу й процес, і про контекст, у якому все це відбувається", – заявив в інтерв'ю "Радіо Свобода" Куров.
Російський режисер додав, що "Процес" створено в чесько-польсько-естонській копродукції, оскільки в Росії спонсорувати фільм про сфабриковану ФСБ політичну справу ніхто не наважився.
У травні 2014 року в Сімферополі були заарештовані четверо місцевих проукраїнських активістів: Геннадій Афанасьєв, Олексій Чирній, Олександр Кольченко й кінорежисер Олег Сенцов. У серпні 2015 року російський суд визнав їх винними в підготовці терактів у Криму та підпалі офісів двох партій в Сімферополі.
Афанасьєв і Чирній погодилися співпрацювати зі слідством й отримали по сім років в'язниці. Сенцова було засуджено до 20 років позбавлення волі, Кольченка – до 10 років.
14 червня 2016 року Афанасьєва і ще одного українця, Юрія Солошенка, обміняли на двох громадян України, підозрюваних у сепаратизмі й державній зраді.
21 жовтня 2016 року стало відомо, що Росія відмовилася передавати Україні Сенцова в рамках Конвенції про передачу засуджених осіб 1983 року, посилаючись на те, що у нього російське громадянство. Аналогічну відповідь РФ також надала на запит про видачу Кольченка.
При цьому в березні 2016 року в доповіді російського омбудсмена було сказано, що правову невизначеність щодо громадянства Сенцова й Кольченка "було усунуто й визнано їх українське громадянство".
Адвокат Сенцова Дмитро Дінзе заявляв, що юридично в Сенцова немає російського громадянства, оскільки всіх жителів Криму автоматично визнали громадянами РФ, а це суперечить Конвенції з прав людини й російським законам.