У ПАР затримали обвинуваченого у причетності до геноциду в Руанді. Він переховувався понад 20 років
У ПАР затримали одного з найрозшукуваніших злочинців, причетних, за версією слідства, до геноциду в Руанді 1994 року. Про це повідомляє Міжнародний залишковий механізм для кримінальних трибуналів при ООН (IRMCT) 25 травня.
Фульженса Каїшему обвинувачують в організації вбивства понад 2 тис. біженців тутсі – жінок, чоловіків, дітей і старих – у католицькій церкві Ньянге 15 квітня 1994 року.
"Його арешт гарантує, що він, нарешті, постане перед правосуддям за свої ймовірні злочини", – заявив головний прокурор IRMCT Серж Браммерц.
2001 року Міжнародний кримінальний трибунал Організації Об'єднаних Націй щодо Руанди висунув Каїшемі обвинувачення в геноциді, співучасті в геноциді, змові з метою вчинення геноциду і злочинах проти людяності за вбивства й інші злочини, скоєні 1994 року.
В обвинувальному висновку стверджують, що Каїшема брав безпосередню участь у плануванні та скоєнні масового вбивства, зокрема в закупівлі й роздаванні бензину для підпалу церкви з біженцями всередині. Коли цього не вдалося, Каїшема й інші використали бульдозер, щоб зруйнувати церкву, закопавши в такий спосіб убитих.
У IRMCT зазначили, що в розслідуванні брали участь правоохоронні й імміграційні агентства багатьох країн Африки. Каїшема, переховуючись від правосуддя, використовував безліч псевдонімів і підроблених документів.
Зазначають, що із 2020 року група з розшуку причетних до геноциду проти тутсі встановила місцеперебування п'ятьох обвинувачених.
Інформація про Каїшему ще доступна на сайті Держдепу США в розділі про осіб, яких розшукують за підозрою у скоєнні воєнних злочинів. Зазначають, що 1994 року Каїшема був інспектором поліції, працював в одній із комун у провінції Кібує. За інформацію, яка приведе до його арешту, США обіцяли $5 млн.
Контекст:
Геноцид у Руанді організував уряд, до складу якого входили представники народності хуту, проти народності тутсі й поміркованих хуту. Він тривав із 6 квітня до 18 липня 1994 року, поки "Руандійський патріотичний фронт", до складу якого входили переважно тутсі, не взяв територію країни під контроль.
На сайті ООН повідомляють, що знищення тутсі планували протягом кількох місяців: створювали місцеві озброєні загони, вели масову пропаганду, закуповували ножі-мачете, які роздавали населенню. Загинуло 800 тис. людей, включно з тими хуту, хто відмовлявся вбивати тутсі.
1994 року було скликано Міжнародний трибунал щодо Руанди. Він висунув обвинувачення 93 особам – військовим і державним посадовцям, політикам, бізнесменам, а також релігійним діячам і керівникам засобів масової інформації, нагадала ООН. Серед засуджених до довічного ув'язнення – Жан Камбанда, який під час геноциду був прем'єр-міністром Руанди. 2015-го трибунал розпустили, а його незавершені справи передали Міжнародному залишковому механізму для кримінальних трибуналів.