У Польщі відкрили судноплавний канал до Балтійського моря в обхід Росії
Як пояснюють на сайті, цей канал – "стратегічна інвестиція" для Польщі, оскільки завдяки йому вперше в повоєнній історії країни з'явиться можливість зайти до Віслинської затоки (у РФ її називають Калінінградською), оминаючи російську прибережну зону.
Будівництво каналу тривало із 2019 року. Новий водний шлях від Гданської затоки через Віслинську затоку до Ельблонга займає приблизно 23 км, із яких орієнтовно 2,5 км припадає на ділянку, яка складається зі шлюзу, зовнішнього порту та стоянки. Глибина каналу й усього фарватеру становитиме 5 м.
Польське видання Swiatrolnika зазначало, що від самого початку будівництво каналу викликало сильну протидію з російської сторони.
"Відкриття каналу через Віслинську косу – це велика перемога Польщі, велика перемога патріотів, усіх, хто розуміє слово "суверенітет" і розуміє важливість суверенітету як внутрішнього, так і зовнішнього – міждержавного", – підкреслив Дуда.
Тепер, за його словами, полякам не доведеться "питати в сусідів, чи можемо ми увійти у води Віслинської затоки, у наші територіальні води, або чи ми можемо дістатися до порту в Ельблонзі".
Окрім того, новий водний шлях дасть змогу комерційно відродити весь Ельблонзький регіон, а також частину Померанії, Вармії та Мазур, покращити туристичний рух, зазначив Дуда.
"Держава, яка розуміє свій потенціал, свою історію та своє значення, не може дозволити собі бути залежною державою, вона не може дозволити комусь іншому вирішувати свої важливі стратегічні питання. Так було протягом усього цього надзвичайно складного періоду, починаючи з 1945 року, коли без фактичної згоди президента Росії впливати на Віслинську затоку тут було неможливо", – сказав Дуда.
Дуда підкреслив, що відкриття водного каналу 17 вересня має велике символічне значення, оскільки цього дня 82 роки тому СРСР разом із нацистською Німеччиною напав на Польщу та позбавив польську державу незалежності до 1989 року, пише "Укрінформ".