У Польщі завершили підрахунок результатів голосування. Вибори до парламенту виграла керівна партія, але коаліцію більшості створить опозиція
Державна виборча комісія Польщі до 10.00 17 жовтня підрахувала голоси з усіх 31 497 дільниць (або 100%) на парламентських виборах, що відбулися 15 жовтня. Дані опублікували на сайті ДВК Польщі.
На виборах до Сейму (нижньої палати парламенту) лідирує керівна партія "Право і справедливість", яку очолює чинний віцепрем'єр Ярослав Качинський. За політичну силу проголосувало 35,38% виборців.
На другому місці – опозиційна "Громадянська коаліція" колишнього прем'єра Польщі та ексглави Європейської ради Дональда Туска. Її підтримало 30,7% виборців.
Також у Сейм проходять блок "Третій шлях" (14,40%), партія "Ліві" (8,61%) та ультраправа "Конфедереція" (7,16%).
Отже, попри перемогу, партії "Право і справедливість" бракує голосів для самостійного формування більшості й – нового уряду. Як уточнює польське видання OKO.Press, представники інших партій, які проходять до парламенту (зокрема "Конфедерації"), у ніч виборів заявляли, що не мають наміру вступати в переговори про створення коаліції з ПіС. Найімовірнішим сценарієм залишається формування коаліції за участю "Лівих", "Третього шляху" та "Громадянської коаліції".
На виборах до верхньої палати парламенту – Сенату – перше місце за підсумками підрахунку 100% бюлетенів посідає "Право і справедливість" (34,81%), на другому місці "Громадянська коаліція" з 28,91% голосів. Далі йдуть "Третій шлях" (11,50%), "Конфедерація" (6,75%) та "Ліві" (5,29%).
Як повідомляє RMF24, "Право і справедливість" втратить понад 10 місць у Сенаті. Партія здобуде 34 місця, тоді як за цього скликання в неї було 48 представників. Отже, вирішальну перевагу у верхній палаті здобула об'єднана опозиція, представлена 66 сенаторами.
Під час виборів до Сейму поляки обирали 460 парламентарів і 100 сенаторів.
Явка на парламентських виборах становила 74,38%, що є абсолютним рекордом у новітній історії Польщі.
Контекст:
Як пише польське державне інформагентство PAP, перше засідання нового складу Сейму має відбутися не пізніше, ніж за місяць після проведення виборів (тобто до 14 листопада). На цьому засіданні чинний уряд Польщі на чолі з Матеушем Моравецьким має подати у відставку, після чого президент Анджей Дуда має внести на розгляд парламенту кандидатури нового кабміну. Якщо кандидатура глави держави не здобуде необхідної підтримки, право номінації прем'єра та міністрів перейде до Сейму.