У Радбезі РФ заявили, що Японія активізувала "реваншистські прагнення" щодо Курильських островів
Секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев заявив, що Японія активізувала "реваншистські прагнення" щодо Курильських островів, повідомило 5 липня "РИА Новости".
На нараді з питань національної безпеки в Далекосхідному федеральному окрузі РФ Патрушев сказав, що ситуація там формується "в умовах нарощування США та їхніми союзниками військової присутності в Арктичному та Азійсько-Тихоокеанському регіонах, активізації реваншистських прагнень Японії щодо Курильських островів і створення нових військових блоків".
Контекст:
Після Другої світової війни острови Ітуруп, Кунашир, Шикотан та група Хабомаї ввійшли до складу СРСР. Росія їх називає Південними Курилами, Японія вважає їх своїми територіями, окупованими СРСР, і прагне повернення островів під юрисдикцію Токіо. Через спір про Курильські острови Японія і РФ досі не уклали мирного договору після закінчення Другої світової.
У вересні 2018 року президент РФ Володимир Путін запропонував Японії укласти мирний договір до кінця року без попередніх умов. Проте секретар кабінету міністрів Японії Йосіхіде Суга того ж дня заявив, що до вирішення територіального спору про Курильські острови це неможливо. Згодом переговори про Курили застопорилися.
Японія активно підтримує Україну з моменту визнання Росією незалежності територій, окупованих угрупуваннями "ЛНР" та "ДНР". Зокрема, влада країни вирішила ввести санкції проти "ЛДНР" і заморозити активи низки громадян РФ.
8 березня прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда заявив, що Курильські острови належать Японії. Попередній уряд уникав таких формулювань, сподіваючись досягти прогресу щодо мирного договору між РФ та Японією. 21 березня Росія заявила, що припиняє переговори про укладання мирного договору з Японією та скасовує безвізові поїздки для японців на південні Курильські острови.
Міністр оборони України Олексій Резніков у повідомленні про розмову з міністром оборони Японії Нобуо Кісі 16 березня згадував, що однією з тем бесіди були питання деокупації Донбасу, Криму та "північних територій".
Наприкінці квітня Японія вперше з 2003 року офіційно назвала Курили незаконно окупованими РФ.