У РФ після вакцинації препаратом "Супутник V" померло чотири людини – ЗМІ

Троє з чотирьох померлих після вакцинації препаратом "Супутник V" – жінки віком 51, 69 і 74 роки, повідомило видання EUobserver

Фото: EPA

У Росії померло чотири людини після щеплення препаратом проти COVID-19 "Супутник V", ще шестеро мали серйозні побічні ефекти. Про це 9 квітня пише EUobserver із посиланням на внутрішні документи Росспоживнагляду, які надійшли в розпорядження Європейського агентства з лікарських засобів (ЕМА).

Зазначено, що ЕМА одержало матеріали від російського анонімного джерела, а не звичайними каналами спілкування між регулятором і російською стороною.

Згідно з документами, троє з чотирьох померлих – жінки віком 51, 69 і 74 роки, однієї людини не ідентифіковано. У матеріалах ідеться, що смерті зумовили проблеми із серцем, легенями і рівнем цукру у крові.

В одному з випадків описують смерть жінки в Ленінградській області, яка 4 березня 2021 року "раптово впала на вулиці". У неї почалися судоми, йшла піна з рота, обличчя посиніло, дихання зупинилося, після чого вона померла. У документі Росспоживнагляду цей випадок описано як "поствакцинальне ускладнення".

Справжність випадку смерті 51-річної жінки після введення другої дози вакцини проти коронавірусу "Супутник V" EUobserver офіційно підтвердили в Інституті епідеміології та мікробіології імені Гамалії (який розробив препарат), зазначивши водночас, що зв'язку з вакцинацією виявлено не було.

Видання також пише про шість випадків побічних ефектів серед молодих чоловіків та жінок. Після уколу в пацієнтів з'явилася низка симптомів: утруднене дихання, судома, набряк, м'язова слабкість, високий кров'яний тиск, головний біль, запаморочення і лихоманка.

Російський фонд прямих інвестицій, який відповідає за експорт вакцини "Супутник V", відмовився від коментарів, а Росспоживнагляд не відповів на запитання EUobserver.

Голова Росздоровнагляду Алла Самойлова в коментарі РБК заявила, що від початку вакцинації у РФ не зафіксовано жодного смертельного випадку після застосування російських препаратів проти коронавірусу, а частота побічних ефектів становить не більше ніж 0,1%.

"Ми ретельно досліджуємо кожен випадок імовірного вияву тяжкої небажаної реакції в осіб, які раніше пройшли вакцинацію проти COVID-19. У низці випадків, про які писали ЗМІ, було інфікування коронавірусом у період, що передував формуванню стійкого імунітету до збудника", – сказала Самойлова.

Контекст:

Вакцину "Супутник V" зареєстрували в Росії 11 серпня 2020 року. Президент Росії Володимир Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і пройшла всі перевірки. За даними Російського фонду прямих інвестицій, станом на 1 квітня препарат "Супутник V" схвалили для використання у 59 країнах.

Водночас вакцина зазнала критики в науковій спільноті, оскільки її зареєстрували до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність. Міжнародний журнал The Lancet писав про ефективність на рівні 91,6%.

Водночас деякі російські науковці зазначали, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим та етичним нормам розроблення ліків. Росіяни, яким зробили щеплення, скаржилися на різні побічні ефекти – жар, утрату нюху, підвищений тиск.

EMA почало перевіряти російську вакцину проти коронавірусу стосовно можливого її схвалення 4 березня. 23 березня голова EMA Емер Кук заявляла, що агентство готується до інспектування підприємств у РФ, де виробляють "Супутник-V", повідомляло Politico.

У Росії триває масова імунізація проти COVID-19 вітчизняним препаратом, вакциновано більше ніж 7 млн осіб (4,8% населення), зазначав "Коммерсантъ".