У Росії до реєстру іноагентів занесли понад 20 журналістів, ЗМІ, правозахисних проєктів, зокрема "ОВД-Инфо" і "Медиазону"
До реєстру потрапили, зокрема, головний редактор "Медиазоны" Сергій Смирнов, видавець проєкту Петро Верзілов, учасники руху "Голос" ("Голос" занесено до реєстру незареєстрованих громадських об'єднань-"іноагентів"), правозахисний проєкт "Зона права" і ТОВ "ЗП" – це засновник "Медиазоны".
Окрім того, до реєстру "незареєстрованих громадських об'єднань, які виконують функції іноземного агента", занесено медіа-проєкт "ОВД-Инфо", а реєстр "некомерційних організацій, які виконують функції іноземного агента", поповнився Автономною некомерційною організацією "Нижегородский центр немецкой и европейской культуры" та Івановською обласною громадською організацією "Центр гендерных исследований", повідомили в міністерстві.
Головред "Медиазоны" Смирнов назвав рішення російської влади дискримінацією. "Не треба вітати та писати про знак якості. Це глибоко дискримінаційний захід", – написав він.
Журналіст зазначив, що, зокрема, особисто йому під загрозою штрафів і кримінальної справи "заборонили вести Twitter" (соцмережа з обмеженням кількості знаків у пості. – "ГОРДОН"), оскільки він зобов'язаний у кожному своєму повідомленні ставити плашку-попередження про свій статус "іноагента".
"Узагалі когось називати в Росії іноземним агентом просто за межею. Це безумовно тотожно ворогові народу", – додав Смирнов.
Контекст:
Закон про іноземних агентів ухвалили в Росії 2012 року. Будь-яку некомерційну організацію або громадський рух можуть занести у список агентів, якщо вони отримують фінансову підтримку з-за кордону і ведуть політичну діяльність. Критеріїв, за якими визначають таку діяльність, у законі чітко не визначено.
Організації, які потрапили в реєстр, мають періодично звітувати про свою фінансову діяльність, а також вказувати в інтернеті та в усіх публікаціях у ЗМІ, що вони є іноземним агентом. Порушення можуть привести до мільйонних штрафів.
У листопаді 2017 року у Росії ухвалили закон, який дозволяє визнавати іноземними агентами засоби масової інформації, які отримують фінансування з-за кордону.
У Росії іноземними агентами також можуть визнати фізичну особу, яка поширює матеріали ЗМІ-"іноагентів" або бере участь у їхньому створенні, а також отримує гроші або майно з-за кордону або від російських юросіб, яких фінансують іноземні джерела.
Зараз до реєстру ЗМІ-"іноагентів" занесено 72 людей та організації, серед ЗМІ – "Голос Америки", "Радио Свобода", "Крым.Реалии", "Настоящее время", "Медуза".
Наприкінці серпня головні редактори та видавці понад 20 незалежних російських видань вимагали анулювати нинішній список ЗМІ-"іноагентів", скасувати закони про "іноземних агентів" і "небажані" організації. Вони підписали відкритого листа президенту Росії Володимирові Путіну та іншим посадовцям, у якому вимагали анулювати нинішній список ЗМІ-"іноагентов", а також змінити чинне законодавство про "іноземних агентів". Кремль пізніше обіцяв розглянути внесення поправок у закон про "іноземних агентів", повідомляли "РИА Новости".