У Росії в нових підручниках з історії з текстів про Київську Русь прибрали згадку про Київ – ЗМІ
У нових російських підручниках з історії, призначених для учнів четвертого класу, прибрали згадування Києва в параграфах, присвячених Київській Русі. Про це 19 квітня повідомила "Медиазона".
Видання опублікувало фото кількох сторінок підручника російського видавництва "Просвещение" й розповіло, чим новий підручник відрізняється від старого.
"Якщо у старому виданні йшлося, що літопис "Повість временних літ" написав чернець Києво-Печерського монастиря Нестор, то в новій версії Нестор просто чернець, без уточнення монастиря. Інша зміна: у старій версії йшлося, що князь Володимир хрестив увесь народ у Києві, у новій – "у столиці". Ще одне було: "Після смерті Олега в Києві став правити князь Ігор", а стало: "Після смерті Олега Руссю став правити князь Ігор", – написала "Медиазона".
Зазначають, що автори нового підручника з історії Росії для шостого класу змінили дату, яку називають датою заснування Русі – з 882-го на 862 рік.
"Як вважає співрозмовник "Медиазоны" у видавництві "Просвещение", ці матеріали надійдуть у школи до кінця весни, їх будуть використовувати наступного навчального року", – пояснило видання.
У квітні 2022 року кілька редакторів на умовах анонімності розповіли "Медиазоне", що співробітників російської групи компаній "Просвещение" "наполегливо попросили" звести до мінімуму згадки про Україну та Київ у всіх шкільних підручниках.
"Перед нами стоїть завдання зробити так, ніби України просто немає. Це набагато гірше, коли у підручнику просто не йдеться про якусь країну. Людина виростає без бази знань про якусь країну, і їй тоді набагато простіше повірити в те, що розповідають про неї з телевізора", – сказав один із редакторів.
"Просвещение" – одне з найбільших і найстаріших видавництв навчальної та педагогічної літератури у Росії. Воно отримує майже 80% державних грошей, які спрямовують на закупівлю підручників.
Контекст:
Київська Русь із центром у Києві існувала в період із 882-го до 1240 року й мала територію, до якої входила, зокрема, й частина нинішньої Росії.
Московське князівство, яке потім перетворилося на Росію, виникло приблизно 1263 року.
У наш час представники країни-агресора, зокрема й президент Володимир Путін, просувають тезу про те, що сучасна Україна – це "дітище радянської доби". Про це, зокрема, Путін написав у липні 2021 року у статті "Про історичну єдність росіян і українців". У матеріалі він стверджує, що "росіяни й українці – один народ, одне ціле".