У Росії затримали ексслідчого Слідкому Білорусі. Він закликав співвітчизників "вигнати диктатора"

Остаповича затримали через нібито незаконне порушення кордону
Фото: astap_mystery / Instagram

Слідчий Слідчого комітету Білорусі Андрій Остапович подав у відставку на тлі протестів у країні. Його затримали у Пскові (Росія) і планують екстрадувати назад у Білорусь.

У Пскові (Росія) затримали колишнього співробітника Слідчого комітету Білорусі Андрія Остаповича, який подав у відставку на тлі протестів через результати виборів у країні. Про це повідомив "Інтерфаксу" його адвокат В'ячеслав Головін.

За словами адвоката, Остапович перебуває у першому відділі поліції Пскова. Головіна до підзахисного не пускають. Адвокат повідомив, що Остаповича затримали через нібито незаконне порушення кордону. У поліції правозахиснику сказали, що чекають документів із Білорусі на екстрадицію.

Остапович подав у відставку на тлі протестів у країні, про що повідомив у своєму Instagram.

"Співгромадяни, боріться до переможного кінця, виженемо диктатора і беззаконня разом із ним", – написав він. Пізніше пост ексслідчого зник, Остапович у Stories пояснив, що його видалила адміністрація соцмережі, оскільки він нібито порушує правила спільноти і закликає до переслідування або цькування. Скріншот поста опублікувало видання TUT.BY у Telegram.

За словами подруги Остаповича Юлії, ексслідчий після подання рапорту приїхав до неї у Москву, зазначає TUT.BY. Він планував виїхати до Латвії, але його до країни не пустили у зв'язку з обмеженнями через пандемію і відсутність візи D. У Псков Остапович приїхав, щоб вирішити візове питання через латвійське консульство в цьому місті.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув  чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.

Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікаціях і вимагають проведення нових виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.

Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів, проте правозахисники та білоруські ЗМІ повідомляють про більшу кількість жертв. Станом на 18 серпня в СІЗО залишалося 44 людини.

16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.

Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що, поки його не вб'ють, інших виборів у країні не буде. Пізніше він заявляв, що нові вибори в Білорусі можливі після ухвалення нової конституції.

17 серпня депутати Європарламенту відмовилися визнавати результати виборів президента Білорусі і заявили, що вважають Лукашенка персоною нон ґрата в Євросоюзі.