У Швейцарії шукають способи передати заморожені російські активи Україні

Касіс каже, що поки заморожені російські активи не можна законно конфіскувати
Фото: EPA
Влада Швейцарії шукає шляхи використання заморожених російських 7,5 млрд швейцарських франків ($8,8 млрд) для відбудови України. Про це міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс заявив в інтерв'ю газеті Tages-Anzeiger.

За його словами, ці кошти заморозили, але, згідно із законом, їх не можна просто конфіскувати й віддати на відбудову України.

"Право на власність є правом людини й тому захищене не востаннє нашою конституцією. Якщо ці кошти мають передати Україні, потрібні відповідні міжнародні й національні правові коригування", – наголосив міністр.

Зараз над питанням, який механізм використати для конфіскації російських активів у Європі, працює Цільова група із заморожування й конфіскації, котру створила Єврокомісія.

За його словами, міжнародна спільнота вже чинить тиск на Швейцарію, щоб конфіскувати заморожені кошти.

"У Швейцарії потрібні серйозні правові коригування і, ймовірно, останнє слово буде за народом. В інших країнах рішення може ухвалювати парламент", – зазначив політик.

Tages-Anzeiger пише, що загалом у Швейцарії нарахували російських активів на 200 млрд швейцарських франків, із них 50 млрд зберігають у банках.

Водночас швейцарські банки дуже критично сприйняли заяву про конфіскацію російських грошей. Неназваний банкір сказав газеті NZZ, що таке рішення стане "початком кінця швейцарського фінансового центру". Інший назвав це "смертною карою" для швейцарських банків.

Контекст:

Унаслідок війни, яку 24 лютого 2022 року розпочала Росія, Україна зазнала збитків на суму понад $700 млрд, повідомляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль 3 січня 2023 року. Він заявляв, що відновлювати Україну влада має намір насамперед коштом заарештованих активів РФ.

У листопаді 2022 року видання Politico писало, що ЄС заморозив російських активів на €68 млрд. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявляла, що мета ЄС – не лише заморозити, а й вилучити активи Росії для відбудови України, але для цього ще багато чого потрібно зробити.

Міністр юстиції Денис Малюська говорив 12 вересня, що країни Заходу дали попередню усну згоду на передання Україні російських золото-валютних резервів, заморожених за кордоном, залишилося закінчити розроблення юридичного механізму для цього.

Генеральна Асамблея ООН 14 листопада ухвалила резолюцію щодо необхідності притягнення РФ до відповідальності за порушення нею міжнародного права, а також про створення механізму компенсації Україні збитків, завданих російським агресором.