У США назвали фіндопомогу Євросоюзу Ірану "неправильним сигналом у невідповідний момент"
Спецпредставник США щодо Ірану Браян Гук 24 серпня розкритикував рішення Євросоюзу надати Ірану фінансову допомогу. Про це повідомило агентство Reuters.
За його словами, цим рішенням ЄС надіслав "неправильний сигнал у невідповідний момент".
Гук заявив, що фіндопомога "увічнює здатність режиму нехтувати потребами свого народу" і робить неможливими зміни у політиці Ірану.
Дипломат уважає, що США і ЄС мають разом працювати над пошуком рішень, які дійсно підтримали б іранський народ і "поклали би край загрозам регіональній та глобальній стабільності з боку режиму".
23 серпня Єврокомісія схвалила перший транш фінансової допомоги Ірану в розмірі €18 млн. ЄК зазначала, що це частина пакета розміром €50 млн.
"Із моменту відновлення відносин між ЄС та Іраном унаслідок ядерної угоди співробітництво розвивається у багатьох галузях. Ми хочемо підтримати цей процес, і новий пакет розширить економічні та галузеві відносини у сферах, які несуть пряму користь нашим громадянам", – заявила верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні.
20 липня 2015 року Рада Безпеки ООН схвалила угоду, спрямовану на обмеження ядерної програми Ірану в обмін на зняття з нього санкцій. Тегеран гарантував, що відмовиться від ідеї створення ядерної зброї. Через 10 років, у разі виконання Іраном умов ядерної угоди, всі обмеження і умови, що містяться в резолюції ООН, мали втратити чинність.
8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп оголосив, що його країна виходить зі Спільного всеосяжного плану дій щодо Ірану, вважаючи його "катастрофічним". За його словами, Тегеран обманював світове співтовариство, приховуючи розробки в галузі ядерної зброї. Глава Білого дому анонсував, що США встановлять найвищий рівень економічних санкцій проти Ірану.
Рішення Трампа підтримали Ізраїль і Саудівська Аравія, але засудили лідери Європейського союзу, генсек ООН Антоніу Гутерріш та міністерство закордонних справ РФ.
Адміністрація Трампа оприлюднила свої вимоги до іранської влади. Крім відмови від ядерної зброї, Сполучені Штати під загрозою розширення санкцій вимагають від Ірану припинити підтримку терористичних угруповань у Південній Азії і на Близькому Сході. Міністр фінансів США Стівен Мнучин повідомив, що частина санкцій США проти Ірану набуває чинності із 6 серпня, а ще частина – з 4 листопада 2018 року.
Іранський президент Хасан Рухані заявив, що радий виходу США з ядерної угоди. Він назвав Вашингтон "проблемним партнером" і повідомив, що продовжить роботу з угодою з Францією, Великобританією, Німеччиною, Китаєм і Росією.
Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Юкія Амано запевнив, що Іран не порушував умов ядерної угоди.