У США суд дозволив заарештувати понад $5 млн підсанкційного росіянина Малофєєва. Імовірно, їх передадуть Україні

Власника телеканала "Царьград ТВ" звинувачують у порушенні санкцій
Скріншот: Царьград ТВ / YouTube
Федеральний суд Мангеттена (США) ухвалив рішення, згідно з яким американська прокуратура може конфіскувати $5,4 млн, які належать російському бізнесмену Костянтинові Малофєєву, котрий перебуває під санкціями. Про це 3 лютого пише Reuters.

За даними агентства, вилучені кошти можуть передати на відновлення інфраструктури України, яку зруйнували під час російської агресії.

Reuters зазначає, що рішення окружного судді США Пола Гардефа стало першою постановою про конфіскацію російських активів відтоді, як 2022 року міністерство юстиції США організувало групу, яка займається питаннями конфіскації фінансів осіб, наближених до президента РФ Володимира Путіна. Наприкінці минулого року президент США Джо Байден також підписав закон, який передбачає можливість передання вилучених коштів для компенсації збитків Україні.

За словами голови групи міністерства юстиції Ендрю Адамса, конфісковані гроші незабаром можуть передати в Україну. Він зазначив, що "ці суми мізерні порівняно із ціною катастрофи, завданої Росією народу й землі України, але внесок важливий".

Сам Малофєєв не здійснював спроб оскаржити рішення про конфіскацію, що дає змогу провести процедуру автоматично, ідеться в повідомленні.

Контекст:

Малофєєв – російський підприємець, власник акцій "Ростелекома". За даними "Новой газеты", він причетний до розроблення сценарію захоплення Криму та Донбасу. 2014 року РБК писало, що фонд Малофєєва є одним зі спонсорів "ДНР", лише протягом літа 2014 року Малофєєв передав на підконтрольну бойовикам територію Донецької області 576 тонн вантажу. Того самого року в Україні розпочали кримінальне провадження щодо Малофєєва.

24 жовтня 2016 року український хакерський гурт "Кіберхунта" заявив, що зламав електронну поштову скриньку тодішнього помічника президента РФ Владислава Суркова й дістав повний доступ до переписки неофіційного куратора "українського питання" у Кремлі. Згідно з листами, Малофєєв надсилав Суркову на затвердження список кандидатів в "уряд ДНР".

6 квітня 2022 року міністерство юстиції США висунуло проти Малофєєва обвинувачення в порушенні санкцій, введених проти Росії. За даними слідства, він найняв американця Джека Геніка, який працював у його проєктах у Росії та Греції, щоб переказати майже $10 млн у грецький банк. Водночас, згідно із санкціями, його активи у США мають заморозити.

20 квітня 2022 року США ввели черговий пакет антиросійських санкцій, додавши в нього компанії Малофєєва та його сина Кирила, які, як вважає мінфін США, допомагають Росії уникати санкцій і поширюють пропаганду. Серед них – "Международное агентство суверенного развития", фінансова компанія MarGlo, яка надає фінансові послуги для або від імені російських компаній, телекомпанія "Царьград", що підтримує прокремлівську політику, "Аналитический центр Катехо", який розповсюджує пропаганду на країни Заходу, компанії "Владекс холдинг", "Владекс" та "Рус диджитал", які займаються обміном криптовалюти.

В Україні Малофєєва оголошено в розшук. Щодо нього відкрито також кримінальне провадження за ч. 5 ст. 260 (створення не передбачених законом воєнізованих чи збройних формувань) Кримінального кодексу.