У Судані протестувальники напали на в'язницю. Там перебуває колишній президент, якого збиралися передати Міжнародному кримінальному суду

Омара аль-Башира скинули у квітні 2019 року й обвинуватили у корупції та геноциді
Фото: ЕРА
У столиці Судану Хартумі група невідомих напала на міську в'язницю Кобар, де чекають на вирок скинутий президент Омар аль-Башир і багато його союзників. Про це 23 квітня повідомляє телеканал Al Hadath.

За його даними, поряд із в'язницею сталася сутичка між регулярною армією і Силами швидкого реагування (RSF). Багатьом ув'язненим вдалося втекти, проте аль-Башир, як і раніше, перебуває всередині, передає телеканал.

Associated Press із посиланням на анонімного посадовця підтверджує, що кілька ув'язнених втекло, проте аль-Башир усе ще перебуває в камері. Водночас посадовець додав, що деяких ув'язнених убито й поранено.

Як пояснює BBC Nеws, заворушення в Судані у квітні 2023 року почалися через план зі входженню сил RSF (чисельністю приблизно 100 тис. осіб) до складу регулярної армії (RSF відмовляються виконувати цю вимогу) і суперечок щодо того, хто очолить армію після цього.

Омара аль-Башира скинули у квітні 2019 року після 30 років правління, 14 грудня 2019 року його засудили до двох років позбавлення волі за обвинуваченням у корупції.

Другого судового процесу над ним, за обвинуваченням у незаконному захопленні влади у 1989 році, поки не закінчено. Після його закінчення влада Судану обіцяла передати аль-Башира Міжнародному кримінальному суду, який видав два ордери на його арешт – 2009 року за обвинуваченням у злочинах проти людяності та воєнних злочинах і 2010 року за обвинуваченням у геноциді.

Контекст:

15 квітня в Судані почалися бойові дії із застосуванням, зокрема, важкої техніки між регулярною суданською армією і воєнізованими підрозділами RSF.

RSF звинуватили армію в нападі на їхні бази й оголосили про захоплення президентського палацу, штабу командувача армії та низки аеропортів, зокрема міжнародного аеропорту в Хартумі. Агентство Reuters схарактеризувало те, що відбувається, як "очевидну спробу державного перевороту". Військові спростували інформацію про захоплення об'єктів, заявивши, що "чинять спротив".

Унаслідок боїв в аеропорту Хартума згорів український літак компанії SkyUp. Ніхто з екіпажу не постраждав.

Збройний конфлікт у Судані призвів до жертв. Станом на 21 квітня, за даними ВООЗ, було відомо про більше ніж 400 загиблих і 3,5 тис. поранених.