У Туркменістані спростували інформацію про посилення оборони на кордоні з Афганістаном

МЗС Туркменістану заявило про прагнення зміцнювати "миролюбні і добросусідські" зв'язки з Афганістаном

Фото: mfa.gov.tm

Міністерство закордонних справ Туркменістану назвало неправдивою інформацію про посилення кордону з Афганістаном. Про це йдеться в заяві відомства від 11 липня.

Міністерство звинуватило російські медіа, зокрема телеканал РБК, у поширенні "недоведених та очевидно упереджених повідомлень" про посилення військ на кордоні з Афганістаном.

"Завдяки братнім стосункам між двома сусідніми державами і їхніми народами туркмено-афганський кордон є кордоном дружби і співробітництва. За даними міністерства оборони Туркменістану, усі військові підрозділи, їхні особовий склад і військове обладнання, яке є в розпорядженні міністерства, залишаються на місці постійної дислокації і далі виконують заплановані навчання відповідно до програми", – зазначили у МЗС.

У повідомленні підкреслюють, що Туркменістан прагне підтримувати і зміцнювати "миролюбні і добросусідські" зв'язки з Афганістаном.

"Туркменістан виступає за пошук і реалізацію політико-дипломатичних механізмів та інструментів відновлення миру на багатостраждальній афганській землі", – заявили дипломати.

У РБК сказали, що під час підготовки матеріалу про ситуацію на туркмено-афганському кордоні використовували інформацію видання Turkmen.news, пише "РИА Новости". Інформація порталу базувалася на фотографіях, свідченнях очевидців і повідомленнях джерел, прокоментував керівник об'єднаної редакції РБК Петро Канаєв.

Контекст:

Turkmen.news писало про те, що вранці 9 липня в туркменське місто Серхетабат на кордоні з Афганістаном прибув потяг із важкою військовою технікою, а саме танками, гарматами і бронетранспортерами. Видання мало фотографії, що підтверджують цю інформацію, але не опублікувало їх в інтересах безпеки джерел.

Про стягування техніки до туркмено-афганського кордону також повідомляли джерела агентства "Хроника Туркменистана". За його даними, у Серхетабат перекинули підрозділи з міст Каахк, Теджен і Тахта-Базар, а також бронетранспортери й артилерію. За інформацією співрозмовників агентства, в центральному госпіталі прикордонних військ і міністерстві нацбезпеки Туркменістану готувалися приймати поранених.

Таліби активізувалися в Афганістані після початку виведення військ США. Один із керівників політичного офісу руху "Талібан" у Катарі Шахабуддін Делавар сказав, що таліби контролюють уже 85% території Афганістану. За оцінкою американського Long War Journal, станом на кінець червня таліби контролювали майже третину районів Афганістану. The Washington Post пише, що, за оцінками експертів, "Талібан" контролює 140 із 370 районів і має вплив ще у 170 районах.

Урядові війська в деяких випадках відступають під натиском талібів. Зокрема, 3 липня прикордонники сусіднього Таджикистану пустили понад 300 афганських військових, які відступили після зіткнення з бойовиками "Талібан". Тоді загострилася ситуація в афганській провінції Бадахшан, таліби захопили прикордонну комендатуру "Овез".

Президент Таджикистану Емомалі Рахмон 5 липня доручив міністерству оборони мобілізувати 20 тис. військових для зміцнення кордону після загострення ситуації з талібами.

На кризу, яка виникла, відреагував президент Росії Володимир Путін. Він обіцяв допомогу Таджикистану у зв'язку із загостренням ситуації на кордоні з Афганістаном.

Російські військові також вирушили в Узбекистан тренувати гранатометників, водіїв і навідників БТР. Ця країна теж межує з Афганістаном.

Крім цього, таліби захопили один із КПП на кордоні Афганістану з Іраном. Деякі афганські прикордонники і митники вимушено тікали до Ірану, але їх повернули на літаку в Кабул.

У самому Афганістані кілька днів тривали бої урядових військ і талібів за велике місто Кандагар. Місто є четвертим за чисельністю населення, у ньому проживає майже 511 тис. осіб.