У ВООЗ обговорять питання безпеки вакцини від AstraZeneca
Консультативний комітет з безпеки вакцин Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) 16 березня під час засідання комітету розгляне питання, пов'язані з вакциною компанії AstraZeneca. Про це 15 березня заявив генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус під час брифінгу, відео трансляції опублікували на сторінці у Twitter.
Гебреєсус сказав, що рішення про припинення застосування вакцин є звичайною практикою. За його словами, відповідне рішення країн засвідчує, що система нагляду працює і є ефективний контроль.
"Комітет ВООЗ із безпеки вакцин розглядав наявні дані [про препарат від AstraZeneca] в контакті з Європейським агентством лікарських засобів, і він проведе зустріч завтра [16 березня]", – розповів Гебреєсус.
Глава ВООЗ також зазначив, що "найбільша загроза, із якою зараз зіштовхується більшість країн, – це відсутність доступу до вакцин".
У низці країн Європи, зокрема Італії, Франції та Німеччині, заявили про тимчасове припинення вакцинації препаратом від AstraZeneca. Раніше Нідерланди вирішили зупинити використання вакцини від AstraZeneca щонайменше до 28 березня як запобіжний захід.
Напередодні національна консультативна рада з імунізації Ірландії рекомендувала владі зупинити вакцинацію проти COVID-19 препаратом від AstraZeneca з 14 березня.
13 березня Норвезьке агентство з лікарських засобів повідомило про чотири випадки ускладнень після вакцинації препаратом від AstraZeneca. Один пацієнт помер від крововиливу в мозок, ще три людини у важкому стані через появу тромбів, кровотечу та низький рівень тромбоцитів.
У низці європейських країн зупинили вакцинацію препаратом від AstraZeneca. Серед них – Данія, Норвегія, Ісландія, Австрія. Як зазначало агентство Reuters, вакцинацію окремою партією вакцини від AstraZeneca припинили Естонія, Литва, Люксембург, Латвія та Італія.
У Південній Кореї розслідували смерть вісьмох осіб після вакцинації препаратом від AstraZeneca. 8 березня стало відомо, що фахівці не знайшли доказів того, що щеплення призвели до смерті хворих.
У Всесвітній організації охорони здоров'я заявили, що знають про зупинення вакцинації препаратом від AstraZeneca. Водночас там нагадали, що плюси вакцини, як і раніше, переважують її ризики. Також у ВООЗ підкреслили, що у світі не виявлено жодної смерті від вакцини проти коронавірусу.
У самій AstraZeneca 12 березня заявили про відсутність зв'язку між її вакциною проти коронавірусу й утворенням тромбів. Про це саме повідомили й у Європейському агентстві з лікарських засобів (EMA).
Великобританія першою у світі почала масову вакцинацію препаратом від AstraZeneca. Використання вакцини проти коронавірусу схвалили Індія, Мексика, Бразилія. Постійний комітет з вакцинації Stiko при Інституті вірусології імені Роберта Коха в Німеччині 28 січня рекомендував використовувати вакцину від AstraZeneca громадянам віком від 18 до 64 років.
EMA 29 січня дозволило застосування вакцини проти COVID-19 виробництва AstraZeneca на території Європейського союзу. Цього самого дня постачання вакцини на території ЄС схвалила Єврокомісія. Вакцина від AstraZeneca стала третім препаратом проти коронавірусу, рекомендованим для використання й дозволеним для постачання в Євросоюзі. Раніше ЕМА дозволило застосування американських вакцин виробництва Pfizer/BioNTech та Moderna.
В агентстві зазначили, що клінічні дослідження вакцини проти коронавірусу від AstraZeneca засвідчили, що вона ефективна в запобіганні COVID-19 у людей віком від 18 років. Ефективність вакцини встановлено на рівні приблизно 60%.