Угорщина та Сербія залишилися без російського газу через аварію на трубопроводі у Болгарії. Україна запропонувала свої транзитні потужності
Постачання газу зупинили і до Румунії, але з 8.00 його частково відновили.
Транзитні потужності до Угорщини для мінімізації наслідків розриву нового газопроводу (продовження "Турецького потоку") для споживачів двох країн готовий запропонувати "Оператор ГТС України", повідомив у Facebook гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон.
"На жаль, подібні аварії трапляються з усіма операторами... Тому так важливо мати резервні газогони та додаткову маневреність мережі, як в української ГТС. Цей аспект завжди буде перевагою перед однотрубними, а тим більше підводними маршрутами. Що суттєво впливає на безпеку, надійність і безперебійність постачання газу", – написав Макогон.
Він зазначив, що транзит російського газу до Угорщини через Україну зупинили з 1 жовтня.
Контекст:
У липні цього року стало відомо, що сербська компанія Srbijagas і угорська FGSZ завершили будівництво лінійної частини газопроводу "Балканський потік", яким Угорщина зможе отримувати російський газ в обхід України.
27 вересня угорська державна енергетична група MVM CEEnergy Zrt уклала угоду з "Газпромом" про постачання російського газу на період до 2036 року. Внаслідок її підписання Україна втратила приблизно 4,5 млрд м&³3; транзиту, зазначив Макогон. За його словами, під загрозою також є можливість імпорту газу віртуальним реверсом з Угорщини.
У МЗС України заявили, що здивовані і розчаровані рішенням Угорщини, а також попередили про намір звернутися до Єврокомісії щодо цього. Макогон повідомляв, що транзит газу до Угорщини через Україну можуть повністю припинити, незважаючи на контракт, який діє до 2024 року.
Глава МЗС Угорщини Петер Сіярто у відповідь на критику угоди звинуватив Київ у "втручанні" у внутрішні справи Угорщини, тому що не вважає постачання російського газу політичним питанням. Він заявив, що "глибоко обурений рішенням українського уряду оскаржити цю угоду в Європейській комісії".
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба після цього назвав ударом дії Будапешта. Київ і Будапешт мають розглянути шляхи для подальшої співпраці у сфері енергетики і виробити "оптимальні рішення для нейтралізації загроз цієї угоди", вважають у МЗС.
У Єврокомісії вирішили перевірити, чи дотримано в умовах газового контракту правил ЄС.
"Оператор газотранспортної системи України" повідомив, що о 7.00 1 жовтня "Газпром" зупинив постачання газу до Угорщини територією України.
"Газпром" 1 жовтня заявив про початок постачання газу до Угорщини та Хорватії газопроводом "Турецький потік".