Угорщина заборонила експорт 25 категорій українських сільгосптоварів

Угорщина заборонила експортувати з України насіння соняшнику
Фото: EPA
Із 19 квітня Угорщина розширила перелік українських сільгосптоварів, заборонених для імпорту в країну, до 25 позицій, повідомила пресслужба міністерства сільського господарства Угорщини 18 квітня.

Зокрема заборона поширюється на зернові, насіння ріпаку та соняшнику, борошно, олію, мед та деякі види м'яса. Вона діятиме до 30 червня. Водночас Угорщина не забороняє транзиту цієї продукції своєю територією.

Транзит продукції перевірятимуть по всій Угорщині. Якщо перевізник порушить правило, йому загрожуватиме штраф. Він може сягати повної вартості вантажу, ідеться у повідомленні.

Такі тимчасові заходи, на думку міністра сільського господарства Угорщини Іштвана Надя, "дадуть змогу" вжити довгострокових заходів у Європейському союзі щодо експорту українських товарів.

Щодо "коридорів солідарності" Надь зазначив, що Угорщина хотіла б бачити угоду на рівні ЄС з Україною, яка б гарантувала, що українські товари, призначені для транзиту через Угорщину, не залишаться у країні, а потраплять до країн призначення.

Ці кроки міністр пояснив підтримкою угорських фермерів та захистом інтересів угорського сільського господарства.

19 квітня Надь додав, що угорський уряд обговорює, які ще товари треба заборонити експортувати з України на додаток до чотирьох основних груп (пшениця, кукурудза, ріпак та соняшник).

Контекст:

Уже кілька країн зупинили сухопутний імпорт зерна та іншої агропродукції з України або оголосили про наміри це зробити через побоювання, що український експорт нашкодить їхнім фермерам.

Польські фермери скаржилися, що українське зерно осідає у Польщі і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові. У країні відбувалися акції протесту фермерів, на тлі кризи у відставку пішов міністр сільського господарства.

15 квітня Польща заборонила імпорт українського зерна до 30 червня. Міністр розвитку і технологій Польщі Вальдемар Буда заявив, що Польща вестиме переговори з Україною "про побудову жорсткої системи", яка гарантуватиме виключно транзит товарів через Польщу. Міністерство аграрної політики і продовольства України розкритикувало рішення Польщі й заявило, що воно суперечить домовленостям.

Слідом за Польщею про припинення імпорту зерна з України або про посилення заходів щодо його контролю заявили Угорщина, Словаччина і Болгарія, а Румунія розглядає доцільність таких кроків.

18 квітня стало відомо, що Україна домовилася з урядом Польщі про відновлення транзиту агропродукції за умови, якщо її супроводжуватимуть із конвоєм і контролюватимуть за допомогою GPS-трекерів.

У Єврокомісії розкритикували односторонні дії країн  членів союзу і наголосили, що торговельна політика – "у винятковій компетенції ЄС". Для підтримки фермерів із цих п'яти країн ЄС Європейська комісія готує додатковий пакет допомоги на €100 млн.