Україна долучилася до заяви Британії, Канади та Швеції щодо ситуації з катастрофою літака МАУ – МЗС
Україна долучилася до спільної заяви Великобританії, Канади та Швеції щодо ситуації зі збитим Іраном літаком рейсу PS752 і закликала Іран до повного та прозорого розслідування обставин трагедії. Про це 9 березня повідомила пресслужба Міністерства закордонних справ України за результатами роботи 46-ї сесії Ради ООН із прав людини.
У МЗС України зазначили, що спеціальні доповідачі Ради ООН із прав людини Агнес Калламар і Джаваід Рехман оприлюднили лист на адресу уряду Ірану, у якому виклали низку серйозних звинувачень, і не одержали на цей лист офіційної відповіді від іранської сторони.
У листі повідомляють, що порушення Іраном зобов'язань щодо прав людини є "надзвичайно тривожним". Також, на думку країн, ситуацію ускладнюють повідомлення про неприпустимі переслідування та погрози членам сімей деяких жертв.
"Закликаємо Іран: невідкладно надати відповідь на лист спеціальної доповідачки Ради ООН із прав людини Агнес Калламар; негайно припинити переслідування та залякування сімей жертв як в Ірані, так і за його межами; забезпечити повне та прозоре розслідування кримінальних справ та неупереджене судочинство як частину його обов'язку забезпечити справедливість для жертв цієї трагедії; надати вичерпний та прозорий звіт про події, що призвели до цієї трагедії", – заявили у МЗС України.
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня 2020 року поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів була громадянами Ірану і Канади.
Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 помилково збила іранська ракета.
23 липня заступник міністра закордонних справ Євгеній Єнін заявив, що розшифрування даних чорних скриньок, яке завершили у Франції, підтвердило незаконне втручання в роботу пасажирського лайнера.
23 серпня Організація цивільної авіації Ірану оприлюднила серію даних, одержаних із бортового диктофона і реєстратора польотних даних літака МАУ. Згідно із записами, екіпаж знав про нештатну ситуацію і намагався контролювати літак до останнього.
9 лютого 2021 року джерела канадського телеканала CBC News заявили, що людина з голосом, схожим на голос міністра закордонних справ Ірану Джавада Заріфа, мовою фарсі розповіла про можливості пояснити збивання літака. Вона сказала, що правди про трагедію не розкриють на рівні уряду та збройних сил Ірану. Пізніше спікер МЗС Ірану Саїд Хатібзаде спростував інформацію телеканала про наявність аудіозапису.
20 лютого в Ірані оголосили про завершення розслідування катастрофи. Прокуратура Ірану обвинувачує у причетності до катастрофи 10 осіб, серед них, за словами військового прокурора Тегерана Голам-Алі Туркі, є вищі військові командири Корпусу вартових ісламської революції. Під вартою перебуває одна людина.