"Україна стане членом НАТО". У Держдепі США пояснили, чому не приймають Україну в Альянс уже зараз

Представник Держдепу США заявив, що Україну не можуть прийняти в НАТО доти, доки не закінчиться війна із країною-агресором Росією
Фото: depositphotos.com
НАТО й далі дотримується політики відкритих дверей і Україну запросять в Альянс, коли всі умови буде виконано. Про це 11 липня заявив спікер Державного департаменту США Метью Міллер під час пресбрифінгу. Його транслювали на YouTube-каналі Держдепу.

Міллер наголосив, що прийняти Україну в Альянс просто зараз було б "недоцільно". Він пояснив, що "вагомою причиною", чому Україна не стає членом НАТО зараз, є те, що це "миттєво б втягнуло Сполучені Штати у війну із [країною-агресором] Росією".

"Одна з речей, яку Росія говорила до початку цієї війни, – те, що вони рішуче виступали проти вступу України в НАТО й хотіли дістати залізне зобов'язання, що Україна ніколи не приєднається до НАТО. Ми чітко заявили, що цього не розглядаємо, що ми дотримуємося політики "відкритих дверей НАТО". Ми наголошуємо на цьому зобов'язанні сьогодні. Ми чітко заявили, що Україна стане членом НАТО", – заявив Міллер.

Він зазначив, що Україну не можуть прийняти у блок доти, доки не закінчиться війна з Росією. Він додав: поки війна триває, "ми всі перебуваємо у стані війни".

Представник Держдепу підкреслив, що скасування ПДЧ для України на шляху в НАТО – визнання успіхів країни, які вона зробила за останні кілька років, особливо з моменту повномасштабного російського вторгнення.

"Україна стає дедалі більш інтегрованою, зокрема політично, з НАТО. Ви бачили, як НАТО тренує українські сили, як НАТО надає військові системи", – сказав він.

Міллер додав, що США розуміють, чому президент України Володимир Зеленський та інші представники влади звертаються до НАТО, США та інших країн.

"У їхню країну вторглися, їхню інфраструктуру атакували, тисячі громадян загинули, ми їх розуміємо. Якби ми були на їхньому місці, ми б робили ті самі запити", – додав представник Держдепу США.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ до Альянсу зафіксовано у Конституції України.

2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна здобула статус партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.

30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Генсек Альянсу Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому Україні допомагають члени Альянсу.

Зеленський зазначав, що потрібен чіткий алгоритм руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства та щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянсу – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – сказав президент.

Декларації, у яких підтримують майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня 2023 року підписало 23 країни із 31, яка входить у блок.

У підсумковому комюніке саміту НАТО, опублікованому 11 липня, ідеться, що Україні для вступу в НАТО вже не потрібен ПДЧ, але поки що в ньому немає запрошення в Альянс. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ у Альянс, коли союзники погодяться із цим і будуть виконані відповідні умови", – ідеться у комюніке.