В аеропорту Кабула двоє невідомих відкрили вогонь по військовослужбовцях США, нападників застрелили
Водночас США не підтвердили, що двоє нападників були членами угруповання "Талібан". У Міноборони вважають, що це був одиничний інцидент.
Напередодні, 15 серпня, глава Центрального командування США Френк Маккензі провів очні переговори з лідерами "Талібану" в Досі (Катар), повідомляє AP. Як підкреслив інсайдер агентства, Маккензі попередив членів руху, що США готові застосувати силу для гарантування безпечної евакуації співробітників диппредставництва країни в Афганістані.
Контекст:
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почалося у квітні 2021 року. Станом на 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані у неділю втік за кордон.
Раніше, 13 серпня "Талібан" звернувся до афганського народу, пообіцявши амністію військовослужбовцям урядової армії та поліцейським, а також недоторканність приватного майна.
Приблизно 70 держав, зокрема Україна, висунули вимогу про вільну евакуацію людей з Афганістану. Вони закликають забезпечити роботу аеропорту й залишити відкритими прикордонні переходи.
15 серпня президент США Джо Байден оголосив, що в Афганістан доправлять 5 тис. американських військових для безпечного виведення з країни представників США і тих, хто їм допомагав. За його словами, представників "Талібану" попередили, що будь-які дії з їхнього боку на території Афганістану, які ставлять під загрозу персонал США і американську місію там, "чекають швидкі та сильні" військові удари США.
На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Україна в ніч на 16 серпня вивезла з Кабула 79 осіб. Серед них, окрім вісьмох українців, громадяни Нідерландів, Білорусі, Хорватії та Афганістану, які попросили про термінову евакуацію. Тієї самої ночі, 16 серпня, аеропорт Кабула скасував усі комерційні рейси. За даними ЗМІ, злітною смугою користуються тільки військові літаки.