В Афганістані таліби розвивають наступ. Вони захопили вже 50 районів

Рівень бідності в Афганістані може зрости до 70%
Фото: ЕРА
Радикальний ісламістський рух "Талібан" із травня цього року захопив понад 50 із 370 районів Афганістану. Про це на брифінгу 22 червня заявила спецпредставниця ООН із питань Афганістану Дебора Лайонс. Стенограму її виступу опублікувала місія ООН зі сприяння Афганістану.

В Афганістані фіксують зростання насильства за останній рік, незважаючи на мирні переговори в Досі у вересні. За підсумками цих переговорів США підписали угоду з "Талібаном" про мир в Афганістані.

На думку спецпредставниці, після повного виведення іноземних військ "Талібан", імовірно, спробує захопити столиці афганських провінцій.

"Така військова кампанія прямо суперечить нещодавнім заявам глави "Талібану", – констатувала Лайонс.

За словами спецпредставниці ООН, продовження насильства в Афганістані збільшить внутрішні проблеми країни.

"Майже третина афганців стикається з браком продовольства, а посуха цього року посилюється. Зростає кількість переміщених осіб усередині країни. Рівень бідності в Афганістані може зрости з 50% до 70%", – спрогнозувала Лайонс.

Контекст:

Таліби стали розширювати вплив по всій країні після того, як США почали виведення військ, закрили деякі бази і передали їх афганському уряду. До 1 червня Сполучені Штати завершили виведення від 30% до 44% своїх військових.

Президент Афганістану Ашраф Гані змушений був змінити міністрів оборони і внутрішніх справ, а також начальника штабу армії на тлі збільшення втрат після посилення бойових дій із талібами.

Вашингтон ввів війська в Афганістан після терактів 11 вересня 2001 року. Це рішення підтримали близькі союзники США. Офіційно проголошеною метою війни було знищення військової структури "Аль-Каїди" і позбавлення цієї терористичної організації позицій в Афганістані через усунення від влади в Кабулі руху "Талібан".

Представники США і радикального руху "Талібан" 29 лютого 2020 року підписали мирну угоду, яка передбачає виведення іноземних військ з Афганістану протягом 18 місяців після її підписання. 1 травня 2021 року – це крайній строк, установлений документом.

25 березня президент США Джо Байден сказав, що Сполучені Штати не встигнуть вивести своїх військових з Афганістану у строки, обумовлені з рухом "Талібан", "із різних тактичних причин".

США почали виведення військ у квітні. За словами Байдена, після вбивства 2011 року ватажка терористичної організації "Аль-Каїда" Усами бен Ладена військова присутність США в Афганістані "стає все більш незрозумілою".

За інформацією Reuters, американські війська планують вивести до 11 вересня.

За даними Пентагону, до останнього виведення в Афганістані перебувало приблизно 2,5 тис. американських військовослужбовців. На піку, 2001-го, було 98 тис.