В Австралії аналіз ДНК допоміг звільнити матір, яка відсиділа 20 років нібито за вбивство чотирьох своїх дітей
Австралійку Кетлін Фолбігг, якій зараз 55 років, засудили після смерті чотирьох її дітей. Її перша дитина, Калеб, народилася 1989 року й померла за 19 днів, другому – Патріку – було вісім місяців, коли він помер 1991 року. За два роки її донька Сара померла у віці 10 місяців. 1999 року четверта дитина Фолбігг Лаура померла у віці 19 місяців.
Початковий обвинувальний вирок ґрунтувався передусім на очевидній малоймовірності природної смерті чотирьох дітей в одній сім'ї.
За даними слідства, Фолбігг була єдиною, хто був удома або не спав, коли померли маленькі діти. На суді вона сказала, що виявила трьох померлих дітей під час походів у туалет і одну, коли перевіряла самопочуття дитини. Прокуратура також повідомила присяжних, що щоденники Фолбігг містять визнання провини.
Її колишній чоловік Крейг Фолбіггг заявив під час розслідування, що малоймовірність природної смерті чотирьох дітей в одній сім'ї є переконливою підставою для розгляду записів у щоденнику як визнання провини.
Проте 2018 року на справу звернула увагу вчена Карола Вінуеса. Із нею зв'язався колишній студент, який став юристом, а потім долучився до команди юристів Фолбігг. Вінуеса прочитала медичні карти померлих дітей і побачила ознаки респіраторної інфекції, яка є основною причиною дитячої смертності. А всього за місяць до цього вона та її колеги виявили генетичну мутацію, яка допомогла пояснити чотири загадкові дитячі смерті.
Вінуеса разом із колегами взяли зразок ДНК у Фолбігг і виявили мутацію в гені CALM2, що кодує білок кальмодулін. Неправильне функціонування цього білка вже призводило до серцевих аритмій і розладів і навіть смерті в дитинстві. Якби діти Фолбігг успадкували мутацію, це могло стати причиною їхньої смерті, особливо якщо діти також мали інфекцію або інший стрес.
2019 року команда Вінуеси перевірила зразки крові новонароджених доньок і дізналася, що вони справді успадкували мутацію. Але інші австралійські дослідники заявили, що не вважають дані остаточними, і вирок Фолбігг залишили чинним.
Вінуеса та її колеги продовжили дослідження. Вони зібрали додаткові наукові докази, зокрема дослідження трьох різних лабораторій, які передбачають, що мутація CALM2 була патогенною, і дані, які свідчать, що обидва сини мали мутації в іншому гені, які можуть спричинити летальну епілепсію в мишей. Завдяки роботі вчених 2022 року розпочали нове розслідування справи і Фолбігг вирішили помилувати.
Щодо записів у її щоденнику, які долучили до справи, то адвокатка Софі Каллан заявила на суді, що Фолбігг мала серйозні депресивні розлади й "материнське горе", коли робила записи. Тому долучати їх до справи як визнання провини було ненадійним рішенням.