В Азербайджані на міні підірвалося двоє журналістів

Азербайджан звинуватив Вірменію у загибелі мирних жителів
Фото: EPA (архів)
Уранці 4 червня в Кельбаджарському районі Азербайджану (колишній так званий пояс безпеки Нагірного Карабаху) на протитанковій міні підірвався автомобіль, у якому була знімальна група азербайджанського телеканала та місцеві чиновники. Про це повідомила пресслужба міністерства закордонних справ країни.

Унаслідок вибуху загинуло троє людей: оператор Азербайджанського телебачення Сірадж Абішев, кореспондент державного інформаційного агентства Магеррам Ібрагімов і представник виконавчої влади району Аріф Алієв. Ще четверо дістало поранення.

У МЗС Азербайджану заявили, що відповідає за інцидент Вірменія.

"Азербайджан постійно порушує на міжнародному рівні питання про навмисне й великомасштабне установлення наземних мін Вірменією на території Азербайджану, що є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевської конвенції 1949 року", – зазначили в міністерстві.

На думку влади Азербайджану, міни в Кельбаджарському районі встановили вірменські військові під час вимушеного виведення військ після завершення конфлікту в Нагірному Карабасі.

Контекст:

У 1991 році Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, що тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкекського протоколу про перемир'я і припинення вогню, але час від часу між сторонами виникають збройні сутички. За час конфлікту в регіоні загинуло понад 30 тис. осіб. Азербайджан вважає Нагірний Карабах окупованою Вірменією територією.

У 2020 році між Вірменією й Азербайджаном спалахнув наймасштабніший протягом останніх років конфлікт через Нагірний Карабах.

У вересні 2020 року міністерство оборони Азербайджану звинуватило Вірменію в "масштабній провокації", обстрілі позицій азербайджанської армії й оголосило про початок "стрімкого контрнаступу". Вірменська влада, зі свого боку, заявила, що азербайджанські військові ініціювали наступ на Нагірний Карабах. Під час конфлікту сторони використовували танки, важку артилерію й авіацію.

Обидві країни оголосили мобілізацію. Кілька разів досягали домовленостей про перемир'я в Нагірному Карабасі, але щоразу їх порушували.

У ніч на 10 листопада представники Вірменії, Азербайджану та Росії (як посередника) підписали заяву про припинення війни в Карабасі. Згідно з домовленостями, уздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабасі розміщують 1960 російських миротворців. Азербайджан дістав право зайняти Кельбаджарський, Агдамський і Лачинський райони.