В Ірані стратили колишнього заступника міністра оборони, який був британським агентом. ЗМІ з'ясували, що викрити його допомогла Росія
Співробітники російської розвідки допомогли Ірану викрити колишнього заступника міністра оборони країни Алірезу Акбарі, засудженого у справі про шпигунство на користь Великобританії. Про це йдеться у статті The New York Times, опублікованій 1 травня.
На початку січня 2023 року влада Ірану оголосила про страту Акбарі, який у 1990–2000 роках обіймав посаду заступника міністра оборони Ірану й був радником деяких високопосадовців країни, зокрема нинішнього секретаря Вищої ради національної безпеки Алі Шамхані.
На національному телебаченні Ірану показали серію відео, де Акбарі зізнавався у шпигунстві. Однак незадовго до своєї страти Акбарі передав аудіоповідомлення, яке опинилося в розпорядженні ВВС. У ньому він розповідав, що зізнання зробив під тиском.
За ствердженням влади Ірану, Акбарі із 2004 року завербувала британська розвідка MI6 і він передавав на Захід важливі відомості про іранську ядерну програму. За співпрацю він нібито отримав понад $2 млн.
Як пише видання, зокрема, саме Акбарі розкрив британцям справжнє призначення підземного комплексу Фордо, який був головним центром виробництва збагаченого урану, необхідного для створення ядерної зброї.
На той момент західні спецслужби давно знали за супутниковими знімками, що Іран будує об'єкт глибоко в горах у Фордо, але вважали його військовим складом. Як наголошують журналісти, витік інформації про Фордо змінив світове уявлення про ядерну програму Ірану й перекроїв плани Заходу щодо протидії їй.
2008 року Акбарі пішов у відставку й незабаром оселився у Великобританії, де набув другого громадянства. 2019 року його терміново викликали до Ірану на запрошення Шамхані, після чого заарештували.
У статті The New York Times ідеться, що саме тоді іранська влада за допомогою російської розвідки дізналася, що Акбарі був джерелом витоку про комплекс Фордо. Водночас газета зазначає, що залишається незрозумілим, як Росія, яка є близьким союзником Ірану, дістала цю інформацію.
Як зазначає видання, таких високопосадовців в Ірані не страчували з 1982 року. Тоді було страчено колишнього міністра закордонних справ Садека Готбзаде, засудженого за обвинуваченням у змові проти аятоли Хомейні.