У Євросоюзі обіцяють продовжити евакуацію з Афганістану, але не беруть на себе зобов'язань щодо приймання біженців

У ЄС обіцяють збільшити фінансову підтримку країн, які приймають мігрантів і біженців, але самі хочуть "уникати стимулів до нелегальної міграції"
Фото: EPA
Європейський союз продовжить евакуацію з Афганістану європейців й афганців, які співпрацювали з ЄС, збільшить гуманітарну допомогу афганцям і фінансову підтримку країнам, які їх приймають. Про це йдеться в заяві міністрів внутрішніх справ країн союзу, опублікованій на сайті Ради ЄС 31 серпня.

"Евакуацію наших громадян і, наскільки це можливо, громадян Афганістану, які співпрацювали з ЄС і його державами-членами, а також їхніх сімей провели у першочерговому порядку і будуть продовжувати. У зв'язку із цим ведуть інтенсивну роботу з визначення адресних рішень для решти конкретних осіб, які наражаються на ризик в Афганістані", – ідеться в тексті.

Згідно із заявою, ЄС збільшить підтримку, зокрема фінансову, відповідних міжнародних організацій, а також сусідніх з Афганістаном країн і країн транзиту, які приймають мігрантів і біженців.

Водночас, підкреслюють у документі, Євросоюз і держави, які входять до нього, мають намір "запобігти повторенню неконтрольованих широкомасштабних потоків нелегальної міграції, із якими вони стикалися в минулому".

"Варто уникати стимулів до нелегальної міграції. ЄС і його держави-члени... залишаються рішучими щодо ефективної охорони зовнішніх кордонів ЄС і запобігання несанкціонованому в'їзду, а також допомоги тим державам-членам, які найбільше постраждають", – заявили міністри внутрішніх справ.

Вони також пообіцяли реагувати на спроби використовувати нелегальну міграцію з політичною метою та інші гібридні загрози.

"Рада визнає необхідність підтримувати й забезпечувати адекватний захист нужденним відповідно до законодавства ЄС та наших міжнародних зобов'язань, а також наближати практику держав-членів у прийманні та розгляді афганських прохачів притулку", – додали в заяві.

Єврокомісарка із внутрішніх справ Ільва Йоганссон заявила перед зустріччю, що ЄС має прийняти з Афганістану жінок, дітей, суддів, журналістів і правозахисників, які перебувають у небезпеці, повідомляє "Немецкая волна". "Нам потрібно уникнути гуманітарної кризи, нам потрібно уникнути міграційної кризи і нам потрібно уникнути загрози безпеці... Усі хочуть уникнути ситуації, схожої на ту, яка склалася 2015 року", – додала вона.

Контекст:

Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почалося у квітні 2021 року. Станом на 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.

На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Кілька країн (зокрема США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпеки евакуації.

За словами президента США Джо Байдена, Штати евакуювали або допомогли іншим країнам евакуювати з Афганістану понад 120 тис. осіб, 100 тис. із них – афганці.

"Талібан" заявляв, що не атакуватиме військовослужбовців США. Однак бойовики встановили крайній строк виведення військ з Афганістану – до 31 серпня. У Пентагоні пообіцяли підтримувати безпеку в аеропорту Кабула до цього дня. Країни "Великої сімки" висунули вимогу угрупованню "Талібан" гарантувати безпечну евакуацію людей із країни і після 31 серпня. США завершили евакуацію й виведення своїх військ напередодні, незадовго до цієї дати.