Майже 200 українців просять евакуації з Афганістану, кількість охочих постійно змінюється – Кулеба
Приблизно 200 українців станом на 31 серпня просять евакуювати їх з Афганістану. Про це журналістам сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час візиту у складі української делегації до США, повідомило hromadske.
Також чотири країни попросили Україну допомогти евакуювати своїх громадян. За словами Кулеби, кількість охочих покинути Афганістан постійно змінюється.
"Хтось, наприклад, два тижні про себе не заявляв, а потім заявив. А хтось заявив, а потім полетів іншим літаком, бо з'явилася така можливість. Тому ця цифра плаває, але ніхто не буде кинутий напризволяще", – пообіцяв український міністр.
На запитання, чи можуть допомогу України в евакуації громадян інших країн використовувати як геополітичну перевагу у відносинах з іншими державами, Кулеба відповів: "Не треба торгувати людським горем і намагатися продавати його і перетворювати в маркетинг. Ми не займаємося саморекламою, ми просто робимо свою справу. Наші партнери це цінують".
В Афганістані залишаються люди, зокрема діти та жінки, для яких виїзд із цієї країни – це можливість уникнути загрози життю і безпеці, заявив Кулеба.
Україна організувала шість евакуаційних рейсів із Кабула. Загалом з Афганістану в Україну, за даними МЗС, евакуювали понад 650 громадян.
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак говорив 28 серпня, що всіх українських громадян, які заявили про бажання покинути Афганістан, евакуювали, але 30 серпня ЗМІ повідомили, що майже 100 осіб із дозволом на проживання в Україні чекають евакуації.
Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко заявив, що Україна планує продовжити вивозити своїх громадян після 31 серпня.
Контекст:
Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року. До 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.
На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Кілька країн (зокрема США, Франція, Німеччина, Великобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпеки евакуації.
За інформацією Білого дому, з 14-го до 30 серпня США евакуювали або допомогли іншим країнам евакуювати з Афганістану приблизно 116 700 осіб.
"Талібан" заявляв, що не атакуватиме військовослужбовців США. Однак бойовики встановили крайній термін виведення військ з Афганістану – до 31 серпня. У Пентагоні пообіцяли підтримувати безпеку в аеропорту Кабула до цього дня. Країни "Великої сімки" вимагали від угруповання "Талібан" гарантувати безпечну евакуацію людей із країни і після 31 серпня. США завершили евакуацію і виведення своїх військ за кілька годин до настання цієї дати.
30 серпня Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію, у якій закликала талібів полегшити безпечний прохід для людей, які хочуть покинути Афганістан, дозволити гуманітарним організаціям доступ у країну і відстояти права людини.