У Євросоюзі попередили про зближення Росії та Китаю для протистояння Заходу
Росія і Китай об'єднують сили, щоб протистояти західному світові, зближення двох країн ґрунтується на відкиданні демократичних цінностей і протидії втручанню у свої внутрішні справи. Про це повідомив верховний представник Євросоюзу із зовнішньої політики й безпеки Жозеп Боррель 29 березня. Його цитує дипломатична служба Європейського союзу.
Обидві країни хочуть посилити економічну незалежність від західних держав, указав європейський дипломат.
"Москва і Пекін використовують дуже схожу мову, говорячи про Захід чи США. Але ми маємо уважно проаналізувати, що ними рухає. Економічно дві країни хочуть підвищити свою незалежність від Заходу, але вони не йдуть разом, Китай має явну перевагу", – зазначив дипломат.
Однією з основних тем співпраці Китаю і Росії є енергетика, вважає Боррель.
"Китаю потрібні нафта і газ, які він імпортує, зокрема з Росії. Москва прагне диверсифікувати експорт енергоресурсів за межі ЄС, враховуючи напруженість у наших відносинах. Але зробити це буде не легко і не швидко, з огляду на величезні інвестиції в інфраструктуру, необхідні для диверсифікації", – пояснив глава європейської дипломатії.
Він також описав стратегію поведінки Євросоюзу щодо двох країн.
"З Китаєм ми маємо дотримуватися концепції "партнер, конкурент, суперник". Цікаво зауважити, що США тепер використовують аналогічну риторику, говорячи про підхід до Китаю. Що стосується Росії, ми маємо "тиснути, стримувати і вступати в бій", – підкреслив Боррель.
Однак КНР має явну перевагу перед РФ, додав він. Росія ніколи не була економічним суперником або великим торговим партнером Заходу, Китай же є другою економікою світу і важливим партнером ЄС і США, підсумував Боррель.
Якщо Росія і Китай і далі об'єднуватимуть сили, щоб протистояти Заходу, майбутній геополітичний ландшафт багатополярного світу буде непростим, указано в резюме виступу Борреля.
У МЗС РФ говорили про готовність Росії до розриву відносин із Євросоюзом, якщо це станеться з ініціативи ЄС. Глава відомства Сергій Лавров у інтерв'ю російському пропагандисту Володимирові Соловйову заявив, що Росія готова розірвати відносини з ЄС. Спікер Кремля Дмитро Пєсков сказав, що слова Лаврова в ЗМІ подали "поза контекстом". За словами Пєскова, "сенс якраз полягає в тому, що ми не хочемо цього, ми хочемо розвивати відносини з Євросоюзом, але якщо Євросоюз піде цим шляхом, то тоді – так, ми будемо готові".
У МЗС Німеччини назвали заяву Лаврова бентежною і незрозумілою. За словами представника зовнішньополітичної служби ЄС Петера Стано, РФ у такий спосіб дає зрозуміти, що не готова до взаємовигідної співпраці та діалогу.
Відносини Росії та Євросоюзу погіршилися 2014 року, після того як РФ окупувала Крим і розпочала збройний конфлікт на Донбасі. Проти РФ діє кілька санкційних пакетів ЄС за посягання на територіальну цілісність, незалежність і суверенітет України. Серед них індивідуальні санкції проти окремих осіб і суб'єктів господарської діяльності РФ (їхня дія закінчується 15 вересня 2021 року), а також заборона на економічні відносини з Кримом і Севастополем (діє до 23 червня 2021 року).
2 березня ЄС ввів санкції проти Росії через арешт російського опозиціонера Олексія Навального.
22 березня президент Європейської ради Шарль Мішель під час телефонної розмови назвав президенту РФ Володимирові Путіну умови для поліпшення відносин між ЄС і Росією. Зокрема – виконання РФ Мінських угод з урегулювання конфлікту на Донбасі, припинення гібридних і кібератак на держави – члени ЄС і дотримання прав людини. Мішель повторив Путіну заклик ЄС звільнити Навального і провести прозоре розслідування замаху на нього.
У Кремлі заявили, що "незадовільний" стан відносин між ЄС і РФ склався "через неконструктивну, часом конфронтаційну лінію партнерів".