Зеленський про візит українських міністрів до Сирії: Це лідерство і швидкість України

Зеленський зазначив, що чекає доповіді про візит урядовців до Дамаска
Фото: president.gov.ua

Про це у зверненні за підсумками 30 грудня заявив президент України Володимир Зеленський, стенограму опублікувала його пресслужба.

"Хочу подякувати команді Міністерства закордонних справ України та Мінагрополітики за візит нашої делегації в Дамаск – у нову Сирію. Очікую на доповідь міністрів про перемовини, про перші результати. І це лідерство України, це швидкість України в зовнішній політиці – саме те, що може дати необхідний плюс", – сказав Зеленський.

Президент зазначив, що Україна може допомогти відновити стабільність Сирії "після багатолітнього російського втручання".

"Це обов’язково допоможе нам відновити мир для себе. Буде правильним відновити наші дипломатичні відносини із Сирією, нашу економічну співпрацю. І я дуже розраховую, що Сирія після [експрезидента Башара] Асада поважатиме міжнародне право так, як Асад не міг і не хотів. Був несамостійним, залежним і просто не розумів, що таке поважати свій народ та міжнародну спільноту", – заявив Зеленський.

У Дамаску 30 грудня з офіційним візитом перебував міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. Він очолив українську делегацію й особисто зустрівся з лідером формувань, які взяли владу в Сирії, Ахмедом аль-Шараа. Сибіга також підняв прапор України над консульством у Дамаску.

Міністерство аграрної політики і продовольства України повідомляло, що в Дамаску перебував і очільник міністерства Віталій Коваль. У межах візиту він зустрівся з міністром Сирії з питань сільського господарства Мохамедом Аль Ахмадом.

Контекст:

Відносини між Сирією та Україною погіршувалися через офіційну підтримку Сирією (часів Асада) дій Росії під час повномасштабної війни.

2022 року Сирія також визнала "незалежність" так званих "ДНР" і "ЛНР"що спричинило розрив дипломатичних зв'язків з Україною. Тоді рішення Сирії коментував і Зеленський. "Росія все ж таки вичавила із Сирії повідомлення про нібито визнання окупаційних структур на Донбасі як нібито держав. Це нікчемна історія. І в такому разі жодних відносин України із Сирією більше не буде, а санкційний тиск проти Сирії, навпаки, буде ще більшим", – наголосив він.

Восени 2024 року після падіння режиму Сибіга заявив про готовність "прокласти шлях до відновлення відносин" із Сирією. ЗМІ писали, що Україна нібито надала допомогу ісламістському угрупованню "Хаят Тахрір аш-Шам", яке очолило наступ опозиції в Сирії. Зеленський заперечував надання допомоги повстанцям у поваленні режиму Асада.

Київ уже встановив контакт із новою владою Сирії, про це 27 грудня повідомив спікер Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий. За його словами, Україна буде готовою до відновлення дипломатичних відносин із Сирією, якщо політика нового уряду країни відрізнятиметься від попередньої лінії Башара Асада, який покинув країну.