Україні потрібно наполягати на членстві в НАТО, це єдине, що Путін поважає – Волкер
Україна має й далі наполягати на членстві в НАТО. Таку думку висловив американський дипломат, спецпредставник Державного департаменту США з питань України у 2017–2019 роках Курт Волкер в інтерв'ю LIGA.net, опублікованому 2 січня.
"Це єдине, що [президент країни-агресора РФ Володимир] Путін поважає. Він уже переконався, що запевнення на кшталт Будапештського меморандуму не працюють, їх не сприймають серйозно", – сказав дипломат.
На його думку, Україна має наполягати саме на членстві в Альянсі, до того ж у найкоротші строки.
"Я вважаю, що ми повинні сказати, як тільки буде припинення вогню, як тільки буде припинення бойових дій – ми повинні потім привести Україну в НАТО", – заявив Волкер.
Він зазначив, що це потрібно для того, щоб запобігти подальшій новій агресії проти України.
"Люди нині думають, раз війна все ще триває, то членство в НАТО означає, що НАТО воює з Росією. Ми повинні змусити людей змінити своє мислення і сказати, що насправді навпаки. Ви хочете припинити бойові дії, а потім привести Україну в НАТО, щоб запобігти війні в майбутньому", – наголосив Волкер.
Він не відкинув, що в майбутньому Альянсу, імовірно, доведеться захищати Україну, якщо це буде потрібно, але основна ідея полягає в тому, щоб запобігти цьому.
Контекст:
Україна подала заявку в НАТО за прискореною процедурою 2022 року, після того, як РФ розпочала повномасштабне вторгнення й анексувала частину українських територій. У липні 2023 року країни – члени НАТО спростили шлях для вступу України у блок, проте офіційного запрошення до Альянсу Києву не надали. У підсумковій декларації саміту НАТО, який відбувся 9–11 липня 2024 року у Вашингтоні, вказано, що "майбутнє України – у НАТО".
Президент України Володимир Зеленський наприкінці вересня – у першій половині жовтня презентував план перемоги України західним союзникам і у Верховній Раді. Він містить п'ять пунктів, вирішальним серед яких Зеленський назвав запрошення України в НАТО.
Генсек НАТО Марк Рютте сказав 16 жовтня, що в Альянсі взяли до уваги цей план і будуть його обговорювати. У Білому домі заявили про підтримку плану. Франція також підтримала план. Канцлер Німеччини Олаф Шольц, за даними Bild, розкритикував документ. 19 жовтня Le Monde написала, що США вже не мають принципових заперечень проти запрошення України в НАТО.
Однак 23 жовтня Politico написало, що США – у списку країн, які проти членства України в Альянсі. В Офісі президента України цю інформацію заперечували, проте запрошення в НАТО Києву досі не надійшло.