В ОБСЄ закликали владу Білорусі негайно звільнити Протасевича
Влада Білорусі має негайно звільнити опозиційного журналіста Романа Протасевича. Про це написала у Twitter 27 травня представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Тереза Рібейро.
"Влада Білорусі має негайно й беззастережно звільнити редактора каналу "Беларусь головного мозга" Романа Протасевича. Його затримання є грубим порушенням зобов'язань ОБСЄ щодо свободи висловлення думки та свободи ЗМІ", – констатувала вона.
Затримання Протасевича 23 травня представниця ОБСЄ назвала "дуже тривожним" і вказала на обмеження роботи журналістів та свободи висловлювань у Білорусі. Цього дня Рібейро закликала владу виявити стриманість.
Контекст:
23 травня винищувач білоруських ВПС за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною примусового приземлення стало повідомлення про замінування судна (згодом вибухових речовин на борту не знайшли).
Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу й затримали Протасевича та його дівчину, росіянку Софію Сапегу (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу заарештовано, її і Протасевича визнали політв'язнями.
Переслідування Протасевича пов'язане з Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента Білорусі.
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.
Глави країн Євросоюзу 25 травня домовилися про розширення санкцій проти Білорусі через затримання Протасевича. За день до цього Європейська рада закликала заборонити білоруським авіакомпаніям використовувати повітряний простір європейських країн.
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення зупинити авіасполучення з Білоруссю із 26 травня. МЗС Білорусі надіслало Україні ноту протесту через це "обурливе рішення".
25 травня стало відомо, що через введені санкції керівництво "Белавиа" ухвалило рішення про скорочення 50% персоналу. Частину співробітників планують відправити в неоплачувані відпустки або з частковим збереженням зарплат.