Між Британією та ЄС спалахнув скандал через статус посла
Міністерство закордонних справ Великобританії відмовляється визнати дипломатичний статус нового глвви представництва Євросоюзу Жуана Вале де Алмейди та інших працівників місії. Про це повідомила "Русская служба ВВС" 21 січня з посиланням на інформацію з міністерства.
Зокрема, де Алмейді можуть не надати права на вручення королеві вірчих грамот, а також на привілеї та імунітети, передбачені Віденською конвенцією 1961 року для іноземних послів.
МЗС Великобританії розглядає ЄС як звичайну міжнародну організацію, на представників якої не поширюються дипломатичні привілеї та імунітет. Євросоюз же не вважає себе просто організацією, оскільки має ознаки державного утворення: спільну валюту, правову систему і законодавство.
У ЄС є представництва у 142 країнах, вони їх називають представництвами. Навіть у країнах, із якими у Євросоюзу не найтепліші відносини, зокрема у Білорусі, Росії та Сирії, ці представництва мають повноцінний статус дипломатичної місії. Тільки Британія, вийшовши з Євросоюзу, запропонувала заснувати в Лондоні представництво в нижчому статусі, зазначає ВВС.
Дипломатичний конфлікт стався у зв'язку з майбутнім приїздом де Алмейди в Лондон, але почався у листопаді минулого року, коли МЗС Британії надіслало у Брюссель свої пропозиції про характер майбутніх контактів. Це питання обговорять на першій після завершення Brexit зустрічі міністрів закордонних справ Євросоюзу 25 січня.
Глава зовнішньополітичного відомства Євросоюзу Жозеп Боррель написав британському міністру закордонних справ Домініку Раабу, що не згоден із його пропозиціями, і висловив "глибоку занепокоєність". Документ не відповідає особливим відносинам між ЄС і такою важливою країною, як Британія, і не може бути основою для угоди, йдеться в листі Борреля, який опинився у розпорядженні ВВС.
Після виходу Сполученого Королівства з ЄС не відбулося нічого, що виправдовувало б зміну його позиції, заявив офіційний представник Єврокомісії. За його словами, переговори про статус представництва ЄС тривають, і говорити про деталі передчасно. За його словами, недружні ЄС країни можуть скористатися британським прецедентом, щоб позбавити представників Євросоюзу дипломатичного імунітету, тиснути на них і залякувати їх.
Великобританія припинила бути членом ЄС із 31 січня 2020 року – на підставі результатів референдуму, що відбувся в червні 2016 року, на якому 51,9% громадян висловилися за вихід із Євросоюзу. До кінця року між Великобританією і ЄС діяв перехідний період, країна залишалася в єдиному ринку і на неї поширювалися правила Євросоюзу. У ніч на 1 січня 2021 року завершився формальний етап виходу Великобританії з Європейського союзу.