Верховний лідер Ірану привів війська країни в підвищену бойову готовність – Reuters

Тегеран попередив сусідні країни, що вони можуть опинитися під обстрілом, якщо нададуть для атак США свої території
Фото: EPA (архів)

Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї наказав привести збройні сили країни у стан підвищеної готовності. Про це 6 квітня написало Reuters із посиланням на високопоставленого іранського посадовця, який говорив на умовах анонімності.

За його словами, Іран надіслав попередження Іраку, Кувейту, Об'єднаним Арабським Еміратам, Катару, Туреччині й Бахрейну про те, що будь-яку підтримку атаки США на Іран, зокрема використання їхнього повітряного простору або території американськими військовими під час атаки, вважатимуть актом ворожості.

Такий акт матиме для цих країн "серйозні наслідки", додав посадовець.

Агентство зазначило, що Іран, хоч і відхилив вимогу президента США Дональда Трампа про прямі переговори щодо ядерної угоди, усе ж хоче продовжити непрямі переговори. Вони, за словами посадовця, дають можливість "оцінити серйозність намірів Вашингтона" щодо політичного розв'язання проблеми Ірану.

Контекст:

5 лютого Трамп заявив про бажання підписати ядерну мирну угоду з Іраном. За його словами, він хоче, щоб Іран був "великою й успішною країною", але без ядерної зброї. Трамп також назвав "дуже перебільшеними" повідомлення про те, що США й Ізраїль разом працюють над тим, щоб "рознести Іран ущент".

7 лютого аятола Хаменеї сказав, що не вестиме переговорів з адміністрацією Трампа й рішуче відповідатиме на погрози на адресу Тегерана.

4 березня Bloomberg написало, що адміністрація Трампа звернулася до країни-агресора Росії з проханням бути посередником у спілкуванні з Іраном щодо таких питань, як ядерна програма, і нелегітимний президент РФ Володимир Путін на це погодився.

7 березня Трамп заявив, що надіслав листа Хаменеї з пропозицією укласти ядерну угоду з Вашингтоном. У разі відмови глава Білого дому пригрозив Тегерану військовою силою.

8 березня під час зустрічі з представниками Ісламської Республіки аятола Хаменеї сказав, що Іран не вестиме переговорів з "урядами-залякувачами". Президент Ірану Масуд Пезешкіан зазначив, що Трамп може "робити, що завгодно".

12 березня Трамп надіслав листа Ірану, зміст якого офіційно не розголошували. Однак, за даними Axios, він був "жорстким". У листі Трамп дав два місяці Тегерану на укладення ядерної угоди зі США, інакше ядерні об'єкти Ірану можуть зазнати атаки з боку Америки чи Ізраїлю. 27 березня Тегеран передав Вашингтону відповідь. За словами Арагчі, політика Ірану полягає у веденні непрямих переговорів, доки відчуває "максимальний тиск" і військові погрози.