Вибухівку в пейджери бойовиків "Хезболли" заклав "Моссад" – Reuters

Тисячі пейджерів вибухнули в Лівані, коли на них прийшло кодоване повідомлення, яке активувало вибухівку
Фото: EPA

Розвідувальна служба Ізраїлю "Моссад" заклала невелику кількість вибухівки у 5 тис. тайванських пейджерів, замовлених ліванським угрупованням "Хезболла" за кілька місяців до вибухів. Про це, посилаючись на власні джерела, зокрема і в органах безпеки Лівану, 18 вересня повідомило агентство Reuters.

Раніше експерти припускали, що причиною вибухів міг бути злам програмного забезпечення пейджерів, унаслідок якого їхні акумулятори перегрівалися й вибухали. Але джерела Reuters заявили, що причина вибухів інша.

Високопоставлене джерело в ліванській службі безпеки повідомило, що угруповання замовило 5 тис. пейджерів тайванської компанії Gold Apollo, які, за словами кількох джерел, ввезли у країну навесні.

Однак компанія заявила, що не виробляла пристроїв. Їх нібито зробила європейська компанія з назвою BAC, яка мала право використовувати бренд фірми. Засновник Gold Apollo Хсу Чінг-Куанг відмовився називати її місцерозташування.

Кілька співрозмовників повідомило, що операцію, схоже, готували багато місяців. За даними джерел, у пейджерах було заховано до трьох грамів вибухівки, які залишалися непоміченими "Хезболлою".

За інформацією Reuters, бойовики "Хезболли" використовували пейджери як низькотехнологічний засіб зв’язку, намагаючись уникнути відстеження ізраїльськими спецслужбами. Джерело розповіло, що "Моссад" вставив усередину пристрою плату, котра містить вибуховий матеріал, який отримує код, "це дуже важко виявити будь-яким способом, навіть будь-яким пристроєм або сканером".

3 тис. пейджерів вибухнули, коли на них надіслали кодоване повідомлення, одночасно активувавши вибухівку. 

Колишній високопоставлений офіцер розвідки США Джонатан Панікофф вважає, що це найбільший провал контррозвідки "Хезболли" за останні десятиліття.

Контекст:

17 вересня в Лівані масово вибухнули пейджери, які бойовики угруповання "Хезболла" використовують для зв'язку. За останніми даними, загинуло дев'ятеро людей, майже 3 тис. дістали поранення. Офіційно Ізраїль не коментував атаки, але про його ймовірну причетність до неї писали не лише ліванські, а й ізраїльські ЗМІ.

Інцидент стався на тлі загострення відносин між Ізраїлем та Ліваном. Воно триває із жовтня 2023 року, коли бойовики палестинського угруповання ХАМАС напали на Ізраїль, чим спровокували війну в секторі Гази. За останній рік Ліван та Ізраїль регулярно обмінювалися ударами по території одне одного.

Ізраїль неодноразово проводив спецоперації проти членів "Хезболли". Зокрема, наприкінці липня в Бейруті внаслідок удару Ізраїлю було вбито одного з керівників угруповання Фуада Шукра.